En kapsamlı gençlik araştırması açıklanıyor

SEKAM, “Gençliğin Özellikleri, Sorunları, Kimlikleri ve Beklentileri” başlıklı çalışmasının sonuçlarını 30 Kasım’da açıklıyor.

En kapsamlı gençlik araştırması açıklanıyor

Türkiye’de ateistlerin yüzde kaçı namaz kılıyor ve yüzde kaçı Allah’a inanıyor biliyor musunuz? Gençlerin yüzde kaçı kızlı erkekli yaşamaya onay veriyor ya da yüzde kaçı çocuk yapmak için evlenmeyi şart görüyor? Peki Cumhuriyet’in ilan tarihini bilmeyen gençlerin oranının yüzde 47’lerde olduğunu biliyor musunuz? Sosyal, Ekonomik ve Kültürel Araştırmalar Merkezi (SEKAM), Türkiye’nin ‘en kapsamlı gençlik araştırması’ olan ‘Türkiye Gençlik Raporu: Gençliğin Özellikleri, Sorunları, Kimlikleri ve Beklentileri’ başlıklı çalışmasında bu ve buna benzer onlarca sorunun cevabını veriyor.

Türkiye’de son yıllarda gerçekleştirilen en son ve en kapsamlı gençlik araştırması olan ‘Türkiye Gençlik Raporu: Gençliğin Özellikleri, Sorunları, Kimlikleri ve Beklentileri’ başlıklı çalışmanın sonuçları açıklanıyor. Bundan önce gerçekleştirdiği “Aile araştırması” ile büyük yankı uyandıran SEKAM tarafından, Türkiye genelinde 81 ilde, 5541 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen bu çalışma, son yıllarda yapılmış en kapsamlı ‘gençlik araştırması’ olma özelliğini taşıyor.

Araştırmada kendilerini “İslamcı, Ülkücü, Muhafazakâr, Liberal, Sosyal demokrat, Milliyetçi, Sosyalist, Atatürkçü, Dindar, Müslüman, Komünist, Ateist, Kemalist, Laik, Devrimci, Demokrat, Feminist, İlerici” olarak tanımlayan gruplara yöneltilen çeşitli sorulara cevaplar arandı. Araştırmada;

  • Gençlerin yüzde kaçı evliliği modası geçmiş bir kurum olarak görüyor?
  • Dindar, muhafazakâr, Müslüman ya da İslamcıların yüzde kaçı düzenli namaz kılıyor?
  • Gençler eşcinsellik hakkında ne düşünüyor?
  • Üniversitelilerin kızlı erkekli aynı evde kalmasına hangi kimlikler nasıl bakıyor?
  • Gençlerin hangi sıklıkla kitap ve gazete okuyor, hangi TV dizilerini takip ediyorlar?
  • Cep telefonu gençler için ne anlama geliyor? İnterneti en çok ne için kullanıyorlar?
  • Gençler kime, ne kadar güveniyor?
  • Gençler ne sıklıkla fiziksel şiddete maruz kalıyor?
  • Gençler modaya nasıl bakıyor?
  • Gençlerin değer ölçüsü ne? Para, din, eğitim veya bilgi mi?

gibi daha birçok soru ve soruna açıklık getiren bir araştırma. Bu kapsamlı çalışmanın arkasında ise çok güçlü ve deneyimli bir araştırmacılar grubu bulunuyor. SEKAM Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Can’ın öncülüğünde gerçekleştirilen araştırmanın, Proje Yöneticiliğini ise Prof. Dr. Celalettin Vatandaş üstlendi.

Bu önemli çalışma 30 Kasım 2013 Cumartesi günü, saat 09.30’da, İstanbul Ticaret Üniversitesi Eminönü Yerleşkesi’nde açıklanacak.

PROGRAM AKIŞI:

09.30: Kayıt

10.00: Açılış- Kur’an-ı Kerim Tilaveti

10.15: Hoşgeldiniz Konuşması – Doç. Dr. Necmettin Doğan

10.30: Açılış Konuşması – Prof. Dr. Burhanettin Can

11.00: Protokol Konuşmaları

11.20: İkram (Çay-Kurabiye)

11.40: Türkiye’de Gençlik Raporu Sunumu – Prof. Dr. Celalettin Vatandaş

12.30: Soru ve Cevaplar

13.00: Kapanış

 

Elif Yediveren haber verdi

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2013, 00:43
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13