En Görkemli Başarısızlıkların Yazarı: William Faulkner

Ayraç’ın 81. sayısında en görkemli başarısızlıkların yazarı, modern Amerikan edebiyatının kurucularından Faulkner'e büyüteç tutuluyor.

En Görkemli Başarısızlıkların Yazarı: William Faulkner

Zeynep Delav’ın dosya editörlüğünü üstlendiği Ayraç’ın 81. sayısında en görkemli başarısızlıkların yazarı, modern Amerikan edebiyatının kurucularından Faulkner'e büyüteç tutuluyor. Bir büroda katiplik yaparken, arkadaşının hazırladığı okuma programı ile klasikleri ve çağdaş yazarları okudu. Otuz iki yaşında, kendisine şöhreti getirecek “Ses ve Öfke” isimli romanını yayınlandı. Çağının en büyük romancıları arasında sayılmış, Nobel ödülüne layık görülmüş, Türk edebiyatında Yusuf Atılgan, Oğuz Atay, Orhan Pamuk gibi deneysel ve yenilikçi yazarları etkilemiştir.

Derginin editörü Ömer Faruk K. “Hayatı Daraltmak” başlıklı yazısında salt kitaplarla birlikte bir yaşam düşlüyor. “Z Raporu”nun yazarı Ali Lidar, Fatma Zehra Sunay’a verdiği röportajda kitabından ve yazarlık anlayışından bahsediyor. Hoşgörünün yerini öfkenin ve peşin hükmün aldığı bu karanlık günlerde Mehmet Acu, Mehmet Kaplan Hoca’nın bir gönül adamı Yunus Emre hakkında yazdığı eseri, “Yunus Bir Haber Verir”i tanıtıyor; yazısının başlığı: “Hakir Görme Kimseyi, Hiç Kimse Boş Değil.” F.Gökhan Özcan’ın masasında “Aklı Karışıklar İçin Kılavuz” yer tutarken, Gülnaz Eliaçık, Bülent Ata’nın “Asuman Bir Deli Kız” romanını inceliyor.

 

 

Yayın Tarihi: 13 Temmuz 2016 Çarşamba 17:04 Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2016, 09:49
YORUM EKLE

banner19

banner36