Emin Işık Hoca vefat etti

Yüzden fazla ilmî makale ve ansiklopedi maddesi yazan ilahiyatçı ve akademisyen Prof. Dr. Emin Işık'ın hayatını kaybettiği öğrenildi. İki gündür yoğum bakımda tedavi gören Işık'ın cenaze namazı 2 Ağustos Cuma günü öğle namazına müteâkip Şişli Camii'nde kılınacak.

Emin Işık Hoca vefat etti

Yüzden fazla ilmî makale ve ansiklopedi maddesi yazan ilahiyatçı ve akademisyen Prof. Dr. Emin Işık'ın hayatını kaybettiği öğrenildi.

İki gündür yoğum bakımda tedavi gören Işık'ın cenaze namazı 2 Ağustos Cuma günü öğle namazına müteâkip Şişli Camii'nde kılınacak.

Usta yazarın vefat haberini ise sunucu ve yazar Serdar Tuncer, sosyal medya hesabından duyurdu. Tuncer, Twitter hesabında Işık'ın vefatına ilişkin şu ifadeleri kullandı: "Bir çınar daha göçtü, başımız sağolsun... İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn. Emin Işık Hocam rahmet-i rahmâna kavuştu, vuslatı mübarek olsun. Yarın öğle namazını müteâkip Şişli Camiinden ebedi istirahatgâhına uğurlayacağız. El-fâtihâ..."

Prof. Dr. Emin Işık kim?

1936 yılında Hatay’ın merkez ilçesine bağlı Karmanca köyünde doğdu. İlk dinî bilgilerini ve Kuran öğrenimini aynı zamanda doğduğu köyün imamı olan babası Hoca Şemsettin efendiden talim eyledi.

İlkokul'dan sonra iki yıl Antakya Kuran Kursu'nda talim okudu ve hafızlık yaptı. Orta kısmını Adana'da, lise kısmını İstanbul'da okuduğu İmam-Hatip Lisesi'nden 1960 da, İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü'nden 1964 yılında mezun oldu. Dört sene kadar İstanbul İmam-Hatip Lisesi'nde meslek dersleri öğretmeni ve idarecilik yaptıktan sonra açılan asistanlık imtihanını kazanarak İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü Kuran İlimleri ve Tefsir Bilim Dalı’nda Ebubekr İbnu'l-Enbarî'nin Kitabu'l-Vakfı ve'l-İbtida adlı eserinin edition critiqueini yaparak yayına hazırladı. YÖK Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle Marmara Üniversitesine bağlı İlahiyat Fakültesi’ne dönüşen aynı kurumda önce doktor, ardından yardımcı doçent ve profesör olan Emin Işık, 15 Temmuz 2001 tarihi itibariyle emekli oldu.

Yayın Tarihi: 01 Ağustos 2019 Perşembe 16:42
YORUM EKLE

banner19

banner36