Elif'ten Z'ye programının konuğu Mahmut Kaya

Elif'ten Z'ye programının 31 Temmuz Pazar günkü yeni bölümünde Prof. Dr. Mahmut Kaya, Asr-ı Saadetten günümüze İslam eğitim tarihini anlatacak.

Elif'ten Z'ye programının konuğu Mahmut Kaya

Elif’den Z’ye adlı Eğitim Sohbeti Programı, TRT OKUL’da devam ediyor. 15 Temmuz Darbe teşebbüsü dolayısıyla TRT kanallarının TRT HABER ile ortak yayına geçmesi dolayısıyla daha önce 17 Temmuz'da yayınlanması planlanan program iki hafta boyunca yayınlanamamıştı. TRT kanallarının normal yayın akışlarına başlaması ile birlikte TRT OKUL da kendi yayın akışını uygulamaya başladı. 

31 Temmuz 2016 Pazar günkü bölümde ‘ASR-I SAADETTEN GÜNÜMÜZE İSLAM EĞİTİM TARİHİ’ konusunda bir sohbet gerçekleştirilecek.

Hazreti Peygamber (a.s) ve Dört Raşid Halife döneminden 13. Yüzyıla gelinceye kadar İslam Medeniyeti dinî  ve aklî ilimlerde zirveye ulaştı. 

Kahire, Bağdat, Şam, Buhara, Semerkand, Kurtuba ve İstanbul başta olmak üzere İslam medeniyet havzasının birçok şehri  ilim ve eğitim merkezleri haline geldiler.

Merkezinde medreselerin yer aldığı klâsik İslamî eğitim sistemi, içinde yaşadığımız coğrafyada, tarihi süreçte bazı değişiklikler geçirmek suretiyle Osmanlı Devleti’nin sonuna kadar devam etti.

 “Elif'ten Z'ye Programı”nın bu bölümünde stüdyo konuğu Prof. Dr. Mahmut Kaya.

Program 31 Temmuz Pazar, Saat 13.50’de, TRT OKUL’da

YORUM EKLE