Elif'in ikinci sayısı çıktı

Tekirdağ İmam Hatip Ortaokulu ilk sayısını Ocak ayında yayınladığı Elif çocuk ve edebiyat dergisinin ikinci sayısını da Haziran ayında çıkardı.

Elif'in ikinci sayısı çıktı

Tekirdağ İmam Hatip Ortaokulu açıldığı ilk yılında ilk sayısını Ocak ayında yayınladığı Elif Çocuk ve Edebiyat dergisinin ikinci sayısını da Haziran ayında çıkardı.

Tekirdağ İmam Hatip Ortaokulunun eğitimde farkındalık oluşturma çabası sayılabilecek bu çalışması, ülkemizde imam hatip okullarına halkımızın büyük teveccüh göstermesinin sebebini de izah ediyor denilebilir.

Hud Suresinin 112’de bildirilen; “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol” ayet-i kerimesini kendisine motto yaparak bizleri ikinci kez selamlayan Elif; Gökhan Serter’in editörlüğünde gün yüzüne çıkıyor. Derginin içerik ve görselliği okul dergisi görünümünden çok uzakta.

Dergide okulun ilk öğrencileri olan beşinci sınıfların şiirleri, yazıları ve diğer çalışmaları var. Çalışmaları yayımlanan öğrencilerin küçük birer fotoğrafı konmuş dergiye, belli ki, öğrenciler bu vesileyle özendirilmek istenmiş.

Elif, yukarıda da belirttiğim gibi bir okul dergisi olma havasından epey uzak, daha çok profesyonel bir çocuk dergisini andırıyor. Henüz ilk sayısında da gördüğümüz üzere Elif’in teknik ve içerik bağlamında amatörlükten ve taşralılıktan uzak olması gayet sevindirici. Dergide yazısı ve şiiri olan bütün kardeşlerimizi kutluyoruz.

Elif’in bu sayısı; okul etkinlikleri bağlamında geçirilen yoğun bir dönemin ardından açıldığı ilk yılının bir özeti mesabesinde. Zira öğrencilerin yaptığı etkinlikleri, katıldığı faaliyetlere de yer verilmiş dergide.

Takdim yazısında Okul Müdürü Veysel Çalık “Gençlerde Din Eğitiminin Önemi” başlıklı yazısında önemli hatırlatmalarda bulunuyor. Müdür Yardımcısı Rıdvan Durak; önceki sayıda yer alan “Ümit Nesli İmam Hatipler” başlıklı yazısının ardından bu sayıda “Asım’ın Nesli”ni anlatıyor.

Türkçe Öğretmeni Ümmet Akten; Mesnevi’den alıntıladığı bir hikayeyle hayatta anlamlı olan şeylerin ardı sıra gitmemiz gerektiğini hatırlatıyor bizlere. İngilizce Öğretmeni Ayten Yadigar, “Önce Selam” başlıklı yazısıyla hem dergimize hem de öğrencilere ‘merhaba’ diyor. “Çocukluk Hakkı” başlıklı yazısıyla Meslek Dersleri Öğretmeni Betül Arvas; çocukların yaz tatiline girmek üzere olduğu şu günlerde öğrencilere ve velilere kısa ve öz hatırlatmalarda bulunuyor. Gökhan Serter ise, “Kar Sesiyle Seslenen / Çocukluk” başlıklı öyküsüyle yer alıyor bu sayıda. Dergideki öğretmen yazarların sonuncusu; Fen Bilgisi Öğretmeni Merve Öztufan; bir veda yazısıyla yer alıyor dergide.

Öğrencilerin dergiye, yazıya, kaleme aşinalığı görülmeye değer.  Bu sayıda Abdullah Güler, Gülşen Beste Karaağaç , Havvanur Öküş, Zülal Aysel, Muhammed Enes Esen, Emin Emirhan Özen, Melike Eren, Berfin Demir, Beyzanur Sezer, Ayşe Gültekin, Abdulkadir Aydoğan, Zeliha Sevde Kılıç ve Merve Mamuk  şiirleriyle katkı sunan öğrenciler.

Hanife Sena Turgut; Kitaplık bölümünde iki kitap tanıtıyor. Fatma Dilara Esen; “İmam Hatipli Olmak” ve Hüseyin Hüsnü Karataştan “Edep ve Haya” başlıklı yazılarıyla dergideki yerini alıyor. Dilara Cihan, ilk sayıdan farklı olarak bu kez bir çengel bulmaca hazırlamış.

Derginin her sayıda hazırladığı portre sayfasında ise ‘Bir Neslin Ardındaki Meçhul Kahraman; Celaleddin Ökten” yazısıyla İmam Hatip Okullarının fikir öncüsü ‘Celal Hoca’ anlatılıyor.

Söyleşi bölümünde ise bu sayıda Milli Eğitim İl Müdürü Halis İşler’le yapılan  söyleşi yer alıyor.

Bizlere imam hatipin sesini duyuran Tekirdağ İmam Hatip Ortaokulu’nun öğretmen ve öğrencilerini kutluyor ve Elif’e uzun soluk diliyoruz.

 

Gökhan Serter haber verdi

Yayın Tarihi: 19 Haziran 2013 Çarşamba 21:53 Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2013, 10:39
banner25
YORUM EKLE

banner26