El-Halil'in kaderini kim belirleyecek?

Yedikıta dergisi Ocak sayısında El-Halil şehrinde İsrail tarafından gerçekleştirilen işgale ve oradaki vakıf eserlerine dikkat çeken bir dosya yayınladı.

El-Halil'in kaderini kim belirleyecek?

Yedikıta tarih ve kültür dergisi Ocak sayısında Müslümanlar için tarihi önemi çok büyük olan El-Halil şehrinde İsrail tarafından gerçekleştirilen işgale ve oradaki vakıf eserlerine dikkat çeken bir dosya yayınladı. Doç. Dr. Mustafa Güler ve Ahmet Ferhan’ın kaleme aldığı yazıda, Kudüs ve çevresindeki İsrail işgalinin basında yer almasına karşın, en önemli camisi sinagog haline getirilen El Halil şehrinin unutulduğu kaydediliyor.

Dergide ayrıca, “Tarihin hiçbir döneminde mukaddes mekânlar için uygulanmamış ve günümüz milletler hukuku açısından da tamamen hukuksuz olan El-Halil’deki bu engellemeler ne yazık ki öncelikle Müslüman kamuoyunun bilgi ve ilgisinden oldukça uzaktır. Bu ilgisizlik ve boş vermişlik devam ederse bir süre sonra Müslümanların Hazret-i İbrahim Türbesi dâhil El-Halil Külliyesi’ne girmeleri imkânsız hale gelecektir.” uyarısı yapılıyor. 

YORUM EKLE

banner36