Ehl-i Hiref temalı Yeditepe Bienali'nin galası yapıldı

'Ehl-i Hiref' temasıyla bu yıl ilki düzenlenen Yeditepe Bienali'nin galası 1 Nisan Pazar günü Binbirdirek Sarnıcı'nda gerçekleştirildi.

Ehl-i Hiref temalı Yeditepe Bienali'nin galası yapıldı

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Fatih Belediyesi ve Klasik Türk Sanatları Vakfı iş birliğiyle düzenlene Yeditepe Bienali'nin galası 1 Nisan Pazar günü Binbirdirek Sarnıcı'nda yapıldı.

Aynı gün 3 serginin açılışının da yapıldığı bienalin galasında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de bir konuşma yaptı: "Geleneksel sanatımızı, çağdaş yorumlarla birlikte sırf bienal için oluşturulmuş bu eserlerin, yine bienal mantığıyla sergilenmesi son derece önemli bir iştir. Ecdada layık, bu toprakların biriktirdiği medeniyet değerlerine layık işlerin yapılacağını şu anda çok rahatlıkla söyleyebilirim."

Klasik Türk Sanatları Vakfı Başkan Yardımcısı Muhammed Emin Demirkıran da bienal üzerine yaklaşık 8 aylık bir çalışma yaptıklarını kaydetti: "Güzel bir organizasyon için ter döküyoruz. Hataları muhakkak vardır. İlki yapılıyor bienalin. Bu hususta affınıza sığınıyoruz ama genel itibariyle güzel, hoş bir iş çıkardığımıza inanıyoruz."

Bienalin destekçileri arasında yer alan İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk ise üniversite olarak, Türkiye'nin fikri bağımsızlığı adına yapılan çalışmaları kendilerine amaç edindiklerinin altını çizdi. Fikri bağımsızlığın sadece akademik eğitimle gerçekleşmeyeceğine dikkat çeken Şentürk, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu aynı zamanda sanatta bağımsızlıkla gerçekleşir. Bu bienalin amacının da fikri bağımsızlık idealine çok önemli katkı yapacağına inanıyorum. Çünkü biz klasik ilimlerimizi muhafaza etmeye çalıştığımız gibi aynı zamanda klasik sanatlarımızı da muhafaza ve ihya etmeliyiz. Güncelleyerek de daha ileriye taşımalıyız."

Yeditepe Bienali Küratörü Serhat Kula'nın da kısa bir konuşma yaptığı galaya bienal sanatçılarının yanı sıra kültür ve sanat dünyasından da birçok isim katıldı.

Bienalin "Çiçeğin Her Hali", "Kuş Misali", "İstanbul'a Dair", "Kusursuz Tekrar" ve "Mekandan Taşanlar" olmak üzere 5 farklı alt teması bulunuyor.

Uluslararası hat ve tezhip sergilerinin yer alacağı bienal kapsamında, minyatür, tezhib, kalem işi, ebru, çini, hat, seramik, resim, heykel ve fotoğraf dallarında karma ve kişisel sergiler de sanatseverlerin ilgisine sunulacak.

Bienali düzenleyicileri galada ayrıca, bir sonraki bienalin yapılacağı 200 yılına da dikkat çekerek, çalışmaların başlayacağını dile getirdi.

Yayın Tarihi: 02 Nisan 2018 Pazartesi 11:09 Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2018, 11:09
YORUM EKLE

banner19

banner36