Eğitim neden evde olmasın?

DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, zorunlu eğitimde “Açık Öğretim” yönteminin bilimsel olduğunu söyledi.

Eğitim neden evde olmasın?

İzmit Temsilciliğinde konuşan Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, zorunlu eğitimin 4+4+4 şekilde kesintili olarak 12 yıla çıkarılarak, isteyen öğrencilerin birinci kademeden sonra ‘açık öğretim’ sistemiyle eğitimlerine devam etmesini sağlayacak düzenlemenin eğitimin yaygınlaşmasına, eğitimde birlik ve bütünlüğün sağlanmasına hizmet edeceğini söyledi.

Şura kararlarının uygulanması sevindiricidir

Gürkan Avcı, 18. Milli Eğitim Şurasında bu yönde önerilerinin olduğunu söyleyerek, “Şura önerilerimizin büyük bölümü kabul edildi. Şura kararlarının hayata geçiriliyor olmasını memnuniyetle karşılıyorum. Öte yandan; örgün ve yaygın eğitim uygulamalarında yenilik ve değişikliklere ihtiyaç olduğunu öteden beri söylüyoruz. Değişen dünyada, değişen kültür ve gereksinimler doğrultusunda, eğitim sisteminde sistemik yeniliklere gidilmesi gerekiyor. Bu anlamda düzenlemeyi bilimsel ve gerçekçi buluyor, destekliyorum. Bugün birçok gelişmiş ülkede benzer uygulamalar başarıyla sürdürülüyor. Bizim kültürel dokumuza da uygun bir düzenleme olarak görüyorum” dedi.

Türkiye, evde eğitim sistemini de tartışmalıdır

Milli eğitimin, toplumun her kesimine talep ve ihtiyaçları doğrultusunda bilgi ve beceri sağlayan ve eğitim hizmetleri sunan yaygın eğitim politikaları oluşturması gerektiğini söyleyen Gürkan Avcı, “Türkiye, dünyada çok başarılı örnekleri olan ‘Education at Home’ yani ‘evde eğitim’ kavramını da tartışmalıdır. Bugün ABD’de bir buçuk milyon çocuk evde eğitim alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim geleneğimizle son derece uyuşan ve büyük talep göreceğine inandığım bu sistemi özgünleştirerek, gelişen teknolojiyi de kullanarak hayata geçirmelidir. Büyük bir ihtiyaç ve zaruret haline gelen Milli eğitimdeki yenilik çalışmalarının etkili bir şekilde sürdürülmesi gerektiğini sistemin bazı unsurlarını değiştirip diğerlerine dokunulmadığı takdirde reformların başarı şansının azalacağını düşünüyorum” dedi.

Eğitimde sistemik değişimlere devam edilmelidir

Avcı, açıklamasında; Kangren haline gelmiş sorunlarla ve büyük başarısızlıklarla boğuşan Milli eğitimde ‘Sistemik değişim’ ile ancak sonuç alınabilir. Eğitimdeki reform alanları birbirini doğrudan etkilemektedir. Türk eğitim sisteminde topyekun ve kapsamlı reform girişimlerine ihtiyaç vardır. Eğitimi deneme tahtası olmaktan, öğrencilerimizi ise kobay olmaktan kurtarmak için reform hareketlerinin uygulama öncesi modellerin test edilmesine olanak tanıyacak ‘pilot uygulamalar’ ile yola devam edilmelidir, dedi.

Yayın Tarihi: 17 Şubat 2012 Cuma 01:12 Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2012, 00:26
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Lamia özgen
Lamia özgen - 10 yıl Önce

Bakanda istişare diye bir özellik yok ki

banner26