Efendimiz barışı ve kardeşliği şiar edinen bir ümmet inşa etti

Nakşibendi-Haznevi mürşidi Muhammed Muta’ Haznevi, Efendimizin taşıdığı peygamberlik yükünün ne kadar yüce olduğunu hatırlattı.

Efendimiz barışı ve kardeşliği şiar edinen bir ümmet inşa etti

İlim ve İrfan dergisi her sene Efendimizi anmak için çeşitli şehirlerde Kutlu Doğum programları düzenliyor. Bu sene İzmit, Bingöl, Diyarbakır, Ankara ve Gaziantep bu etkinliklere ev sahipliği yaptı.

Gaziantep’te düzenlen programa onbinlerce kişi katıldı. Nakşibendi-Haznevi şeyhi Muhammed Muta’ Haznevi burada düzenlenen programda kürsüye çıkarak Efendimizi anlatan önemli bir konuşma yaptı. “Çeşitli milletler, tarihe yön vermiş, toplumun inşasında rol oynamış liderlerinin, bilimsel, ahlaki ve sosyal hayattaki uygulamaları unutulmasın ve halk onları örnek alsın diye doğum ve vefat yıldönümlerini fırsat bilerek anma programları düzenliyor. Şüphesiz Hazret-i Peygamberin doğumu çok daha fazla ilgiyi hak ediyor.” diyen Haznevi, Efendimize olan sevgi ve bağlılığın daha da güçlendiğini vurguladı.

Efendimizin ashabını iyilik üzere yetiştirdiğini, dürüst, samimi ve tatlı sözleriyle onlara güzel ahlakı aşıladığını, etkileyici ve nazik üslubuyla onların kalbine yüce değerler ektiğini belirten Haznevi, bugün de aynı uslûbun ve hassasiyetin korunması gerektiğine işaret etti.

İslam kardeşliğinin önemini vurgulayan Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Peygamber Efendimiz, Allah’ın lütfuyla, cehalet ve kargaşadan medeniyete ve aydınlığa, kabile taassubu ve karanlığından şeriatın adalet ve eşitliğine, şirk ve sapıklıktan tevhid inancı ve hidayete, ayrımcılık ve tefrika fitnesinden iman kardeşliğine ulaşan ve barışı şiar edinen bir ümmet inşa etti. Bütün bunları, Arap ile Acemi, siyah ile beyazı, güçlü ile zayıfı bir ve eşit tutan İslam dininin gölgesinde başardı.”

Şeyh Muhammed Haznevi konuşmasında ayrıca, İslam’ın, merhamet ve şefkatten ibaret olduğunu, Müslümanlığın ölçüsünün renk, ırk, mezhep hatta din farkı gözetmeksizin bütün insanların iyiliğini istemek olduğunu söyledi.

Nakşibendi-Haznevi yolunun ilim ve irfan yolu olduğunu anlatan Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi, bu yoldan taviz veremeyeceklerini, bu çizginin güçlenmesi için Gaziantep’te ilim ve irfan merkezi kuracaklarını, bunun da temelini attıklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2015, 11:20
banner12
YORUM EKLE

banner19