Edebiyatımızın ağabeyi

7 Nisan akşamı Türkiye Yazarlar Birliği ve Üsküdar Belediyesinin ortaklaşa hazırladığı Ali Haydar Haksal’a Saygı Gecesi’nde hazır bulunduk.

Edebiyatımızın ağabeyi

Usta öykücü Ali Haydar Haksal hakkında gerçekleştirilen etkinlikler devam ediyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz şubat ayında Sakarya Büyükşehir Belediyesi, öykücümüz için bir panel düzenlemişti. 7 Nisan akşamı ise Türkiye Yazarlar Birliği ve Üsküdar Belediyesinin ortaklaşa hazırladığı Ali Haydar Haksal’a Saygı Gecesi’nde hazır bulunduk. Altunizade Kültür Merkezindeki kalabalık, kamuoyunun Haksal’a olan ilgisini göstermesi açısından önemliydi. Görünen o ki son dönemde Haksal için yapılan muhtelif çalışmalar meyvesini vermeye başlıyor. Girift ama zengin bir edebiyat dünyası kurmuş olan Ali Haydar Haksal, bu tip çalışmaların ardından daha bir anlaşılmış oldu, diyebiliriz.

Sunuculuğunu Bünyamin Yılmaz ve Adem Turan’ın, moderatörlüğünü ise Arif Ay’ın yaptığı panelde, İsmail Kıllıoğlu, Osman Bayraktar, Yüksel Kanar, Cemal Şakar, Selvigül Kandoğmuş Şahin ve Zafer Acar konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmacıların Yedi İklim sayfalarında sıklıkla yazdığını ve kimisinin vaktiyle Yedi İklim yayınlarından kitap çıkardığını not düşmeliyiz. Ayrıca Zafer Acar ve Selvigül Kandoğmuş Şahin’in bizzat Yedi İklim çıkışlı olduğunu söylersek, sanırız Ali Haydar Haksal’ın dergiciliği itibariyle edebiyat tarihimizdeki önemi daha bir belirginleşmiş olur.

Panelde İsmail Kıllıoğlu ve Osman Bayraktar, Haksal’ın öykü ve romanları üzerinde durarak ana hatlarıyla Haksal’ın yaratıcı yazarlığına eğildiler, Haksal’ın eserlerindeki hâkim temaları, dini-metafizik görünüm ve arayışları ele alarak Haksal’a dair yeni yaklaşımlar getirmeye çalıştılar. Yüksel Kanar ise Ali Haydar Haksal’ın düşünsel dayanaklarına göndermeler yaptı, onun batılı yazarlar üzerine incelemelerini bir araya getiren “Doğu Büyüsü Ah Kudüs” kitabını merkeze alarak Haksal’ın batı medeniyetine getirdiği eleştirileri değerlendirdi. Selvigül Kandoğmuş Şahin ise Yedi İklim’de yer alma sürecini, Ali Haydar Haksal’ın kendisi üzerindeki emeklerini, yetiştirici niteliğini anlattı. Gecenin en ilgi gören konuşmalarından birini yapan Cemal Şakar ise, Ali Haydar Haksal’ın “ağabey”liği üzerinden yola çıkarak edebiyatımızdaki “ağabey” kavramını irdeledi, ağabeylerin “kardeş”leri olan genç yazar-şairler üzerindeki fedâkar tutumundan bahsetti. Ali Haydar Haksal’ın edebiyata ve gençlere gösterdiği hassasiyetin unutulmaz bir karakter taşıdığını söyledi. Son konuşmayı gerçekleştiren Zafer Acar ise, Yedi İklim dergisinin Müslüman kuşakların yetişmesindeki öneminden söz açtı, yüz yılı aşkın edebiyat dergiciliği geleneğimizin çeyrek asrını Yedi İklim’in doldurduğunu söyleyerek Yedi İklim’in Müslüman edebiyatçılar üzerindeki hayati önemini anlattı.

Panelden sonra yolu Yedi İklim’den geçmiş kimi genç ve usta kalemlerin de kısa konuşmalarıyla zenginleştirdiği gece, Ali Haydar Haksal’ı tanımak isteyenlere kazandırdıkları ve kültürel dünyamıza kattığı tatla hafızalardaki yerini aldı.

 

Osman Kurt haber verdi

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2012, 22:31
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13