Edebiyat Ortamı'nın 50. sayısı çıktı

Edebiyat Ortamı dergisinin Mayıs 2016 tarihli 50. sayısı çıktı.

Edebiyat Ortamı'nın 50. sayısı çıktı

Edebiyat Ortamı 50. sayısıyla okuruna merhaba diyor. Arif Ay, insanlığın onurunu çiğneyen, insanın yaşam hakkını elinden alan terörün her türlüsünü lanetleyen sunuş yazısında, İslam dünyasını, bilinen o dik duruşuyla selamlıyor.

Edebiyat Ortamı’nın şiir sayfası Erdal Çakır’ın  “Günlerimden Taşan Damla”  şiiriyle açılıyor, İsmail Karakurt’un “Kalbimin Kitabı” şiiriyle devam ediyor. “Ayanfer’e Mektuplar II” şiiriyle Fatih Budak, “Bayat Kentler” şiiriyle Emre Miyasoğlu, “Cüret” şiiriyle Emine Neşe Demirdeler derginin şiir sayfalarında yer alıyor.

Derginin öykü sayfalarında ise 49. sayıda I. bölümü yayımlanan İsmail Kıllıoğlu’na ait “Düny’oyun” adlı öykünün ikinci ve son bölümüne yer verilirken; Zeynep Andıç “Ayva Kokusu ve Nakışlı Yün Çorap”, Recep Kayalı “Çorba”, Ömür Öter “Zerdali” ve Hacı Şaban Boztaş “Tansiyon” adlı öyküleriyle derginin öykü sayfalarına konuk oluyorlar.

Bu sayının söyleşisinde Adem Turan, biyografi kitapları üzerine Mustafa Özçelik’le konuştu.

Derginin “Resim Altı Yazısı” bölümünde Eyüp Önder “Dik Kafa” başlıklı yazısında resimden çağrışımla dik kafalılığa ve oradan da Doktor Rıza Tevfik’e kadar gidiyor.

Derginin yazıları ise: ‘Ben’ler Şairi Necip Fazıl yazısı ile Okan Koç üstat Necip Fazıl Kısakürek’i ‘ben’ kavramı üzerinden anlamaya ve anlatmaya çalışıyor. Geçen sayı birinci bölümleri yayımlanan Erdem Dönmez ’in  “Sezai Karakoç ve Edebiyat Yazıları” ile Baki Kaya’nın “Şark Meselesi ya da Türkiye’nin Batı ile Netameli İlişkisi” başlıklı yazıları yer alıyor. Mustafa Karadavut “Babamın Son Mendili” adlı denemesiyle bu sayıda da deneme yazılarını sürdürüyor. “Klasiklere Yolculuk” yazısıyla Erdoğan Mura, “Şark’ın Kâhini, Garp’ın Hekîmi” yazısıyla Halil İlteriş Kutlu bu sayıya omuz veren yazarlar arasında yer alıyor.

Yıldız Ramazanoğlu’nun son öykü kitabı “Bu Sefer Lila Olsun Saçlarım”, Ocak 2016’da çıktı. Kitap üzerine Mustafa Başpınar yazdı.

Edebiyat Ortamı bir vefa bilinciyle 50. sayısında da anmalarına devam ediyor. Doksan yedi senesinde kaybettiğimiz değerli öykücü merhum Ramazan Dikmen için “Recep Ayında Ramazan Dikmen’i Anmak” yazısını Osman Can kaleme aldı. Can, “Sayın Dikmen hayatı müsvedde yaşamadı. Kalbine inmeyen bilgileri yoktu” diyor, merhum için.

Geçtiğimiz Mart ayında Hece Yayınları’ndan çıkan değerli şair Ali Sali’ye ait “Re Mektupları” adlı şiir kitabının tanıtım yazısını samimi bir kalem, kıymetli şair Erdal Çakır yazdı.

Derginin “Kitaplık” bölümünde Hasan Hüzün dergiye gelen yedi kitabı tanıtıyor.

“Dergimize Gelenler” bölümünde ise Ayşe Karagöz, dergiye gönderilen şiir ve yazıların değerlendirmelerini o naif kalemiyle sürdürüyor.

Bu sene “Edebiyat Ortamı Öykü Yıllığı”nı Sadık Yalsızuçanlar ve Yunus Nadir Eraslan hazırladı. Yıllığın söyleşileri Handan Acar Yıldız, Naime Erkovan, Necip Tosun, Rasim Özdenören ve Sadık Yalsızuçanlar’la yapıldı. Yıllık,  2015 Öykü Soruşturması, 2015’te Yayınlanan Öykü Kitapları, Öyküden Bahseden Yazılar ve yirmi beş dergiden seçilen altmış beş öykü ile 2015’in öykü fotoğrafını çekmeye çalıştı.

YORUM EKLE

banner36