Edebiyat Mevsimi sona erdi

“Ustaların İzinde” temasıyla gerçekleşen 5. Edebiyat Festivali, "Edebiyat Mevsimi Özel Ödülleri"nin sahiplerini bulmasıyla sona erdi.

Edebiyat Mevsimi sona erdi

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi'nin düzenlediği ve "Ustaların İzinde" temasıyla gerçekleşen 5. Edebiyat Festivali, "Edebiyat Mevsimi Özel Ödülleri"nin sahiplerini bulmasıyla sona erdi.

Kızlarağası Medresesi'ndeki törende konuşan TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, Edebiyat Mevsimi'nde bu yıl Türk kültür ve edebiyatına büyük hizmetleri geçmiş, bir neslin yetişmesinde önemli gayretleri olan Necip Fazıl, Nurettin Topçu, Cemil Meriç, Sezai Karakoç ve Nuri Pakdil'i 6 gün boyunca 100'e yakın şair, yazar ve akademisyenle derinlemesine tartıştıklarını söyledi.

Törende, Sezai Karakoç Ödülü'nü Yediiklim dergisinden Ali Haydar Haksal, Necip Fazıl Kısakürek Ödülü'nü geçtiğimiz aylarda vefat eden Türk edebiyatının usta kalemlerinden Mustafa Miyasoğlu adına oğlu Emre Miyasoğlu, Nuri Pakdil Ödülü'nü Hüseyin Su adına Cemal Şakar, Nurettin Topçu Ödülü'nü Prof. Dr. İsmail Kara ve Cemil Meriç Ödülü'nü Halil Açıkgöz alırken Cemil Meriç'in kızı Ümit Meriç'e şükran beratı verildi.

Ayrıca, ödül törenine katılan edebiyatçılardan Üstün İnanç da edebiyatçı Yavuz Bülent Bakiler'in elinden ödül aldı. Bakiler, yaptığı konuşmada, edebiyatın temel malzemesinin dil olduğunu belirterek, "Dil olmazsa dini de anlatamazsınız. Edebiyatçılar bizim milletimizin barış zamanlarındaki büyük kahramanlarıdır" dedi.

Yüzlerce şair yazar sanatçı ve akademisyenin katıldığı tören hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından sona erdi.


Yayın Tarihi: 25 Kasım 2013 Pazartesi 21:12 Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2013, 21:12
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26