Edebiyat fikir dergisi Muhit, Kasım sayısıyla raflardaki yerini aldı

Şair ve yazar İbrahim Tenekeci yönetiminde yayın hayatına devam eden Muhit, kasım sayısında, yine her kuşaktan pek çok kıymetli ismi okuyucuyla buluşturuyor.

Edebiyat fikir dergisi Muhit, Kasım sayısıyla raflardaki yerini aldı

Dergi, Erol Göka’nın “Batı Toplumunun Ölümcül Sessizliği” başlığını taşıyan yazısıyla açılıyor. Göka, Batının iki yüzlü tutumunu çarpıcı örneklerle gözler önüne seriyor yazısında: “Batılı kamuoyu sadece kendi medyasının doğru söylediğine inanıyor, eski Yugoslavya’daki katliamların hemen tamamını Sırplar yaptığı halde Müslümanlar ve Hırvatların sorumlu olduğu birkaç vakayı göstererek bütün tarafları eşit ölçüde suçlu görmeyi tercih ediyordu.” Erol Göka’yı usta çizer Hasan Aycın’ın bir çizgisi izliyor.

İbrahim Kalın ile Söyleşi

Bu sayıda, son kitabı Perde ve Mana, nisan ayında okuyucuyla buluşan İbrahim Kalın ile Kâzım Özkardaş’ın gerçekleştirdiği bir söyleşiye yer veriliyor: “Yaptığınız işin adını siz koymazsanız, başkalarının kelime ve kavramlarının esiri olabilirsiniz.” Söyleşiyi İbrahim Tenekeci’nin Dönüp Bakınca başlıklı yazısı takip ediyor.

Şiir, Öykü, Deneme

Muhit, günümüz Türk şiirinin her yaştan pek çok şairine on birinci sayısında da ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Şiir sayfaları İbrahim Tenekeci’nin “Ünsiyet” isimli şiiriyle açılıyor. İbrahim Tenekeci’yi “Sabaha Çıkmak” isimli şiiriyle Hüseyin Atlansoy, “Ağaçların Diyalektiği” isimli şiiriyle Murat Güzel izliyor. Ahmet Edip Başaran, Fatma Şengil Süzer, Nurullah Genç, Mustafa İbakorkmaz, Ali K. Metin, Süleyman Unutmaz, Cafer Keklikçi, Mustafa Ruhi Şirin, Elyesa Koytak, Zülal Sema, Emel Özkan, Enes Talha Tüfekçi, Murat Küçükçifci, Dilara Ayşe Akdeniz, Ayşe Çelikkaya, Aynur Dilber, Emre Demir, Mahmut Gürkan, Tayfun Doğan, Kadriye Dumangöz, Eray Sarıçam ve Suavi Kemal Yazgıç bu sayıda şiirleriyle yer alan isimler. Arif Ay ise Mahur Şarkılar şiiriyle derginin arka kapağını süslüyor: “Büyüdükçe artar yalnızlığımız.”

Derginin öykü sayfaları da oldukça zengin. Selma Aksoy Türköz “Serçelerin Şarkısı”, Münire Daniş “Yüz İkide Bir Sabah”, Selime Kahraman “Ihlamur Hanım” ve Zeki Bulduk “Doktor” isimli öyküsüyle bu ayın öykücüleri oluyor.

Ercan Yıldırım, “Türkiye her ne kadar modern ulus devlet görüntüsü verse de imparatorluk sorumluluğunu, misyonunu her geçen gün daha da artırmayı sürdürüyor!” diyor “Dış Türklerin Etkisi” başlıklı yazısında. Dursun Çiçek, bilmek ve görmek üzerine yazıyor: “Gönlüne, kalbine, aklına perde çekilmek ile gözüne perde çekilmek aynı anlama gelir. Kalbine perde çekilenin gözünün görmesinin bir anlamı yoktur.”

Necdet Subaşı “Cenneti Ararken”, Leylâ İpekçi “İbn Arabi’den Yunus Emre’ye; Kelimelerin Kanadında”, Zeynep Merdan “Güzeli Kurtarmak”, Münire Rumeysa Çakan “İznik’te Yerin Yurda Dönüşmesi”, Selim Cerrah “Yol Düşünceleri”, Hüsrev Hatemi “Fihi Mafih’ten Dersler”, Recep Demir “Bî-Vefâdır Bu Cihân” başlıklı denemesi ile Kasım sayısına katkı sunuyor. Bu sayıya omuz veren diğer isimler ise şu şekilde: Necip Tosun, Muhammed Enes Kala, Sadık Koç, Mahmut Coşkun ve Said Yavuz.

Yayın Tarihi: 04 Kasım 2020 Çarşamba 20:15 Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2020, 18:19
YORUM EKLE

banner19

banner36