Edebiyat Festivali'nde dördüncü gün geride kaldı

8. İstanbul Edebiyat Festivali’nin 4. günü’nde beş oturum gerçekleşti.

Edebiyat Festivali'nde dördüncü gün geride kaldı

TYB İstanbul Şubesi’nin İBB Kültür Daire Başkanlığı’yla ortaklaşa düzenlediği 8. İstanbul Edebiyat Festivali’nin dördüncü gününde 5 önemli oturum gerçekleşti.

ÖNDER Başkanı Halit Bekiroğlu’nun konuşmacı olduğu “Sivil Toplum ve Darbeler” oturumu saat 11.00’de başladı. Yaklaşık bir saat süren oturumda Bekiroğlu, sivil toplum kuruluşlarının darbeler karşısındaki duruşunu ele aldı ve “Sivil toplum örgütleri olarak 15 Temmuz’da da görüldüğü üzere zor anlarda bir araya gelip söz birliği yapabiliyoruz. Fakat bu durumu diğer zamanlara taşımalı, hep birlikte hareket ederek Yeni Türkiye’yi inşa etmeliyiz” dedi.

“Darbeler ve Roman” başlıklı ikinci oturumu ise Prof. Dr. Abdulkadir Emeksiz’in yönetiminde başladı. Güray Süngü ve Doç. Dr. Özlem Fedai’nin konuşmacı olarak yer aldığı oturum ilgiyle takip edildi. “Cumhuriyet Dönemi Türk Romanında Darbeler ve Toplum Üzerindeki Etkileri” üzerine konuşma yapan Doç. Dr. Özlem Fedai, darbelerin romanlarda yeteri kadar yer bulmadığını ifade etti. İkinci oturum, Güray Süngü’nün “Büyük Anlar Büyük Romanlar İster” başlıklı konuşmasıyla son buldu. “Darbeler Karşısında Edebiyat ve Sanat” ekseninde bilgilendirmelerde bulunuldu. Canlı müzik dinletisi ve belgesel gösteriminin ardında üçüncü oturum başladı.

“Darbeler ve Sinema” başlığıyla devam eden üçüncü oturumda yönetici olarak Abdülhamit Güler ve konuşmacı olarak İhsan Kâbil, Bahadır Yenişehirlioğlu, Kemal Tekden yer aldı. “Darbelerin Türk Sinemasına Etkileri”, “Darbeleri Anlatan Filmler”, “Dönüm Noktaları ve Büyük Yapımlar” başlıklı konuşmalar katılımcılardan büyük alkış topladı.

Zafer Acar’ın “Şiiri Kalkan Eylemek”, Celal Fedai’nin ‘Darbeler ve Kültür Yönetimiyle Yaralanmış 1960-2000 Türk Şiiri” ve Özcan Ünlü’nün “Sol Edebiyatçılar ve 15 Temmuz” başlıklı konuşmalarının yer aldığı dördüncü oturumda şair Hüseyin Akın moderatör olarak yer aldı.

Dördüncü günün ‘Darbeler ve Toplum” üst başlığıyla gerçekleştirilen son oturumunda Yusuf Dinç moderatörlük görevini üstlendi. Prof. Dr. Bedri Gencer’in “Kaynaklarımıza Vurulan Darbeler”i ele aldığı aydınlatıcı konuşmasının ardından sosyolog Erol Erdoğan ise “Darbelerin Sosyolojisi” hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

25 Kasım Cuma günü gerçekleştirilecek olan iki oturumda ise “Kadın Edebiyatçıların Gözüyle Darbeler” ve “Demokrasi Kültürü ve Darbeler” konuları işlenecek.

TYB İstanbul Şubesi'nin İstanbul Edebiyat Festivali’yle eş zamanlı olarak Kızlarağası Medresesi'nde düzenlediği dergi fuarı da ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2016, 10:37
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13