Edebiyat Festivali devam ediyor

8. İstanbul Edebiyat Festivali’nin 3. gününde altı oturum gerçekleşti.

Edebiyat Festivali devam ediyor

TYB İstanbul Şubesi’nin İBB Kültür Daire Başkanlığı’yla ortaklaşa düzenlediği 8. İstanbul Edebiyat Festivali’nin ikinci gününde 4 önemli oturum gerçekleşti.

Bünyamin Demirci’nin moderatör olduğu ‘Darbeler ve Edebiyatçılar’ oturumunda, yazar Ali Ural konuşmacı olarak yer aldı ve “Şiirle Direnmek” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Oturumun ikinci konuğu Hüseyin Su ise “Darbeler Karşısında Edebiyat ve Sanat” ekseninde bilgilendirmelerde bulundu. Yoğun bir ilgiyle takip edilen 1. oturumun ardından kısa bir ikram ve canlı müzik dinletisi gerçekleşti.

3. günün 2. oturumunda ise Mustafa Canbey moderatörlük görevini üstlendi. İsmail Kılıçarslan’ın konuşmacı olduğu oturum ‘Darbeye Direnen Kalemler’ başlığıyla gerçekleşti. Oldukça coşkulu geçen oturumda Kılıçarslan, “Darbe şakşakçısı Emrah Serbesleri, Murat Menteşleri asla unutmayacağız ve okumayacağız” diyerek sözlerini sürdürdü ve “15 Temmuz gecesi kurşunların altında çift güllü Yasin okuyan teyze, bin beş yüz yıldır milli bilinç sahibiydi.” dedi. TYB İstanbul ve İstanbul Bahçelievler Belediyesi’nin birlikte hazırladığı ‘15 Temmuz Şahitlik Bildirisi Darbeye Direnen Kalemler’ isimli eserde yer alan şiirini de seslendiren Kılıçarslan, “Bu yıl 8.si düzenlenen Edebiyat Festivali’nin inşallah 88.sini de görmek nasip olur. Bu bağlamda Mahmut Bıyıklı’nın şahsında TYB İstanbul’u tebrik ediyorum” dedi.

4. günün 3. programında ise Gökçen Göksal, Ali Haydar Haksal, Prof. Dr. Turan Koç ve Mustafa Özçelik yer aldı. “Darbe Dönemlerinin Edebiyatımızdaki İzleri”, “Edebiyatın Şahitliği” ve “İstiklal Marşı’nın Darbelerle İmtihanı” başlıklarıyla gerçekleşen konuşmalar, katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi.

Darbeler ve Sanat başlıklı 4. Oturum İsmail Erdoğan’ın yönetiminde başladı. Leyla İpekçi’nin “Sanat Silahtan Üstündür”, Bedir Acar’ın “Sanat Camiasının Darbeye Karşı Tavrı” ve İlhami Atmaca’nın “Darbeye Sanatla Direnmek” konu başlıklarıyla gerçekleştirdikleri konuşmalarla devam etti.

Muhammed Cemal Ünal’ın moderatörlüğünü yürüttüğü Genç Edebiyatçıların Gözüyle Darbeler oturumu, dört farklı genç derginin temsilcileriyle gerçekleştirildi. Oturum Bûtimar Dergisi’nden Şeyma Subaşı, Yafta Mecmua’dan İbrahim Selman Erginyavuz, İmge Dergisi’nden Burak Koç ve Kayra Dergisi’nden Furkan Öcal’ın konuşmalarıyla tamamlandı. Gençlerin duygu yüklü hamasi konuşmaları katılımcıların takdirini kazandı.

Üçüncü günün son oturumunda ise Okçular Tepesi isimli eserin yazılış serüveni değerlendirildi. Gülcan Tezcan’ın oturum yöneticisi olduğu programda Özgür Aras Tüfek, Eda Tezcan, Suavi Kemal Yazgıç ve Turgay Bakırtaş konuşmacı olarak yer aldı.

TYB İstanbul Şubesi’nin İstanbul Edebiyat Festivali’yle eş zamanlı olarak Kızlarağası Medresesi'nde düzenlediği dergi fuarı da ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2016, 10:13
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13