Düşüne Taşına'da Hikmet Şöleni

Yusuf Kaplan'ın sunduğu Düşüne Taşına'nın 5 Mayıs Perşembe günkü konukları Ömer Mahir Alper ve Ekrem Demirli.

Düşüne Taşına'da Hikmet Şöleni

 

Yusuf Kaplan’ın sunduğu Düşüne Taşına’nın bu haftaki konukları, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Felsefesi Ana Bilim Dalı Başkanı Ömer Mahir Alper ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ekrem Demirli. 

Programda, “Varlık ve İnsan – Kemalpaşazade Bağlamında Bir Tasavvurun Yeniden İnşası” kitabının yazarı Alper ve “Sadreddin Konevi'de Bilgi ve Varlık”, “Fususu'l-Hikem Şerhi, Nazari Tasavvufun Kurucusu: Sadreddin Konevi, İslam Metafiziğinde Tanrı ve İnsan” kitaplarının yazarı Demirli ile “İbn-i Arabi’nin İslam düşünce geleneğindeki yeri nedir? Modern zamanlarda, varlık ve insan kavramlarının anlamı nedir? Batı felsefesinin varlık algısı ile İslam düşüncesinin varlık tasavvuru arasında nasıl bir fark vardır? Kemalpaşazade’nin Osmanlı ilim geleneğindeki yeri nedir?” sorularına cevap aranıyor.

Alper, düşünce geleneğine ilişkin olarak, “Genel olarak Osmanlı düşüncesi, özel olarak Kemalpaşazâde'nin düşüncesi bir bütün olarak klasik İslâm düşüncesine dayanır ve bu düşünce mirası anlaşılmadan onu gereği gibi anlamak mümkün değildir. Zira Osmanlı düşüncesi, genel İslâm düşüncesinin tabii bir devamıdır” değerlendirmesini yaparken, Demirli, “Fusus ul Hikem'de 'Âdem' faslı önemli bir fasıldır. Âdem faslında biraz ilerlersek Fusus'u anlayıp anlamadığımızı ortaya koyarız. Âdem faslı aslında bir aynadır. Âdem, her bir insan demek İbn Arabî'ye göre. Âdem isminin geçtiği yerlerde hep bir müphemiyet var. Kur'an-ı Kerîm'de Âdem hem bir kişi hem bir kişilik, hem tek insan, hem bütün insanlık. Âdem hem bir insandır hem her bir kişide ortaya çıkan insanlık olgusudur.” ifadelerini kullanıyor. 

Düşüne Taşına, 5 Mayıs Perşembe 23:30’da TVNET’te.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2011, 14:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
SEDAT
SEDAT - 8 yıl Önce

YA BU PROGRAMLAR ÇOK GÜZEL AMA NİÇİN GECE YARISINDA OLUYOR.
ERKEN VAKİTLER ÇUVALAMI GİRDİ.
TEŞEKKÜRLER.

banner19

banner13