Düşünce'de dosya konusu 'para'

Düşünce dergisinin ikinci sayısı 'Para' dosya konusu ile okuruyla buluştu.

Düşünce'de dosya konusu 'para'

Düşünce dergisinin ikinci sayısı “Para: Varlığı Bir Dert Yokluğu Yara” dosya konusu ile okuruyla buluştu. Dergide bu ülkenin insanının, inanç-pratik gerilimini yaşamasında önemli bir yere sahip olan paranın dâhil olduğu gündelik hayatta ve entelektüel planda tüm yakıcı ilişkileri ve durumları, tarihî arka planı ele alındı.

Prof. Dr. Tahsin Görgün’ün “Para ve Kelime ile İlgili Bazı Notlar”, Haluk Ersoy’un “Paranın Anlamı”, Prof. Dr. Ali Akyıldız’ın “Osmanlı Maliyesinde Bir Finansman Aracı Olarak Kağıt Para”, Dr. Yaşar Erdinç’in “Faiz ve Enflasyon Tartışması”, Adem Bölükbaşı’nın “Para Sosyolojisi” gibi makalelerin yanı sıra Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özel ile “Edebiyatta Para ve Ticaret” üzerine gerçekleştirilen röportaj ile Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu ile Müslümanların para ile imtihanının konuşulduğu röportaj dergide ön plana çıkan yazılar arasında yer alıyor.

Bunların yanında 15 makale ve bir transliterasyon ile para konusu geniş bir perspektifte incelenmeye çalışıldı.

Düşünce Dergisi, kültür, sanat, iktisat, edebiyat, sosyoloji gibi sosyal bilimlerin birçok alanında kapsamlı çalışmalara yer veriyor. Altı aylık periyotlar dâhilinde çıkarılması planlanan Düşünce Dergisi, dosya konusu ve serbest bölüm olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor.

Dergiyi Kültür Ocağı Vakfı (KOCAV) merkezinden ve internet kitap sitelerinden temin edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 10:17
YORUM EKLE

banner19

banner13