Dünyanın ve Türkiye’nin tek kalem festivali Penfest kalem tutkunlarını ağırladı…

Dünyanın ve Türkiye’nin tek kalem festivali Penfest bu yıl 3. Kez kalem severlerle buluştu. Dünyaca ünlü prestij kalemlerin buluşma noktası olan PenFest, 25-27 Kasım 2022 tarihleri arasında Çırağan Sarayı’nda düzenlendi. Türkiye’nin en büyük online prestij kalem mağazası markakalem.com tarafından düzenlenen festivale iş, sanat ve siyaset dünyası yoğun ilgi gösterdi.

Dünyanın ve Türkiye’nin tek kalem festivali Penfest kalem tutkunlarını ağırladı…

Türkiye’nin ve dünyanın tek kalem festivali olan PenFest, 25-27 Kasım 2022 tarihleri arasında Çırağan Sarayı’nda düzenlendi. Siyaset ve iş dünyasından önemli isimleri ağırlayan Penfest, bu sene  Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, YÖK Eski Başkanı ve Yazar Muhittin Şimşek, Kültür Eski Bakanı Nabi Avcı, İş İnsanı Tuncay Özilhan, gazeteci ve yazar Doğan Hızlan, gazeteci ve yazar Murat Bardakçı ve pek çok değerli isimi tarafından ziyaret edildi. Bu yıl 3. kez ‘’markakalem.com’’ tarafından hazırlanan festival, prestij kalem markaları, koleksiyonerleri ve kalem tutkunlarını bir araya getirdi. Ziyaretçilerin oldukça ilgi gösterdiği festivalde elmas ve pırlantadan tasarlanan Eski İstanbul isimli kalem ziyaretçilerden oldukça ilgi gördü. Mücevher tasarımcısı Zeki Karaca tarafından tasarlanan kalem 49 bin dolarlık fiyatıyla da festivalin en pahalı ürünü oldu. Uluslararası koleksiyonerlerin de yer aldığı festivalde Amerika ve Almanya’dan gelen 1910, 1920 ve üstü yıllarına ait vintage kalemler de katılımcılar tarafından oldukça ilgi gördü. 3 gün boyunca kaleme dair pek çok ürünün sergilendiği festivalde, Graf von Faber-Castell tarafından turkuaz taşı kullanılarak çevreye duyarlı karbon malzemeden tasarlanan, Aztekler dolma kalemi ilk kez kalem severlerin beğenisine sunuldu. Kaligrafi sanatçılarının eserlerinden,  dolma kalem tamircilerine,  kalemi heykel gibi işleyen heykeltıraşlara kadar birbirinden değerli sanatçı ve zanaatkârlar Penfest’de kalem meraklılarıyla buluştu.

 

Amerika, Almanya ve İsviçre’den koleksiyoner ve kalem ustalarının katılımıyla uluslararası bir organizasyona dönüşen PenFest, bu sene de kalemseverler tarafından oldukça yoğun ilgi gördü. Televizyoncu ve yazar Fatih Türkmenoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen festivalde, ziyaretçiler kalem ve yazı arasındaki yolculuğa dair mini sohbetler ve yarışmalar sayesinde ziyaretçiler hem genel kültürlerini tazeledi hem de markaların hediye ettiği çeşitli ürünleri kazanma fırsatı buldu.

Uluslararası Marka ve Koleksiyonerler PenFest’de Buluştu

Aynı zamanda festivalin ev sahipliğini yapan markakalem.com kurucusu Faruk Atalar; 2018 yılından beri prestij kalem dünyasına yön veren markalarla çıktığımız bu yolculukta uluslararası platformda koleksiyoner, zanaatkâr  ve kalem tutkusu olan binlerce kişiyle bu sene de bir araya geldiğimiz için oldukça mutluyuz dedi. Her geçen yıl festivale değerli isimleri kattıklarını belirten Atalar, önümüzdeki yıl da bu sayının artacağını belirtti.

 

Prestij kalem dünyasına yön verenler PenFest’de;

Festivale; Parker, Rotring, Pelikan, Faber-Castell, Calligart, Carens, Conklin, Cross, De Atramentis, Diplomat, e+m Germany, Esterbrook, Fabio Ricci, Flexbook, GalenLeather Co., Graf Von Faber-Castell, Han Pen, Keskin Color, Kaweco, Kilk, İhsan Özuysal, FP Design, Noodler’s, Nuuna, J.Herbin, Lamy, Moleskine,  Montegrappa, Monteverde USA, Ohto, Scrikss , Rhodia, Meteksan, Porsche Design, Platinum, Sheaffer, Steelpen, Stüdyo Ağaçkakan, Tibaldi, Tomoe River, TWSBI, Vav Leather, Visconti, Benu, Waterman, Waldmann, El Casco, Akif Gözcü, Tamenuri, Yazı Tükanı, gibi ünlü kalem, defter ve mürekkep ürünleri  katıldı. Tasarım harikası özel seriler koleksiyonerlerle ve kalem tutkunlarıyla bir araya geldi.

Yayın Tarihi: 30 Kasım 2022 Çarşamba 17:00
YORUM EKLE

banner19

banner36