Dünyanın İlk Doğal Yer Altı Müzesine Kapadokya Ev Sahipliği Yapacak

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesi, dünyada bir benzeri daha olmayan kayadan oyma doğal yer altı müzesine kavuşuyor.

Dünyanın İlk Doğal Yer Altı Müzesine Kapadokya Ev Sahipliği Yapacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yer altına tüf kayalar oyularak yaptırılan ve üzerinde endemik bitki yetişen ‘Kapadokya Müzesi’nde çalışmalar devam ediyor. Avanos ilçesi yakınlarında, peribacaları arasında hizmet sunacak "Kapadokya Müzesi" milyonlarca yıl önce Erciyes, Hasan Dağı ve Güllüdağ'ın püskürttüğü lavların oluşturduğu tüf kaya zemin oyularak inşa ediliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ihale edilmesinin ardından ocak ayında çalışmaların başlandığı müze, etnografik ve tematik eserlerin teşhiri ile ziyaretçilerine yer altındaki doğal ortamda görsel şölen sunarak Anadolu'nun geçmişine ışık tutacak. Üzerinde endemik bitkilerin yetişeceği doğal ortama sahip, 50 bin metrekare açık alan, 7 bin metrekare kapalı alana sahip olacak müzede, bin 500 metrekare büyüklüğünde teşhir alanının yanı sıra çok amaçlı konferans salonu, belgesel izleme odaları, çocuklar için oyun atölyeleri ve araştırma merkezi bulunacak.

Müze, Göreme Açık Hava Müzesi, Paşabağı, Zelve Ören Yeri, Uçhisar Kalesi gibi bölgenin turistler tarafından en çok ziyaret edilen merkezlerine araçla yaklaşık 15 dakikalık mesafede bulunacak.

 

Yayın Tarihi: 06 Ağustos 2018 Pazartesi 15:21 Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2018, 18:22
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26