Dünyanın en büyük performans sanatları merkezi Tayvan'da

Hollandalı mimarlık şirketinin tasarladığı Ulusal Kaohsiung Sanat Merkezi, 30 bin 300 metrekarelik çatısıyla bünyesinde konser, opera, oyun ve resital salonları barındırıyor.

Dünyanın en büyük performans sanatları merkezi Tayvan'da

Tayvan'da açılan ve dört etkinlik salonu bulanan, geniş bir alana yayılan Ulusal Kaohsiung Sanat Merkezi, "dünyanın en büyük performans sanatları merkezi" olarak nitelendiriliyor. Geçen ay açılan binada bin 981 koltuklu konser, 2 bin 236 koltuklu opera salonu ile oyun ve resital salonları 30 bin 300 metrekarelik alanı kaplayan tek bir çatı altında toplanıyor. Eski bir askeri kışlanın bulunduğu yere inşa edilen sanat binası, icracı sanatçılar tarafından fırsat görülüyor.

Yapımı 8 yıldan fazla süren ve yaklaşık 350 milyon dolara mal olan sanat binasının dalgalı beyaz çatısı ve geniş bir kamusal alanı var. Binadaki açık hava tiyatrosu da oluşturulan eğimli alan sayesinde çatıda bulunmasına karşın yere temas ediyor. Mecanoo kreatif direktörü Francine Houben, "Gerçekten eşsiz olan şeyin banyan ağaçlarından esinlenerek tasarlanan çatı olduğunu düşünüyorum. Tayvan için, Kaohsiung için okyanusun rüzgarını ve tropikal alanın havasını yakalayan gerçek bir yeni kamusal alan tasarlamak zorundaydım" dedi.

Kaynak: TRT Haber

Yayın Tarihi: 06 Kasım 2018 Salı 15:40 Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 15:38
YORUM EKLE

banner19

banner36