Dünyaca ünlü yönetmen Majid Majidi Yozgat’a geliyor!

19-21 Ekim tarihleri arasında, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü destekleriyle, Yozgat Valiliği himayesinde, Yozgat Belediye Başkanlığı, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğü paydaşlığında; Sinema Okuryazarları Derneğinin yürütücülüğünü gerçekleştireceği Bozok Film Festivali’nde bu yıl dünyaca ünlü İran sinemasının usta yönetmeni Majid MAJİDİ teşrif ediyor…

Dünyaca ünlü yönetmen Majid Majidi Yozgat’a geliyor!

1985 yılında Mohsen Makhmalbaf’ın “Boykot” adlı filmi ile İran Sinemasına adım atan, dünyaca ünlü yapımlarıyla sinemada ses getiren MAJİDİ’nin; Oscar’a ilk aday olan 1997 yılında yönetmenlik koltuğunda oturduğu “Cennet’in Çocukları” adlı filmi 71. Akademi Ödülleri En İyi Yabancı Film dalında aday gösterildi.

1977’de kurulan ve Kanada’nın en eski Uluslararası Film Festivallerinden biri olarak kabul edilen Montreal Film Festivali’nde jüri başkanlığı yaptı. 2008 yılında başyapıtı olarak “Serçelerin Şarkısı”  filmi Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Gümüş Ayı ödülünü aldı. 2015 yılında senarist ve yönetmenliğini yaptığı “Hazreti Muhammed Allah’ın Elçisi” İran sinemasının en yüksek bütçeli yapım olan filmi dünya genelinde büyük ses getirdi. 2020 yılında yönetmenliğini yaptığı ‘’ Güneş’in Çocukları’’ adlı filmi ile de Venedik Film Festivali Marcello Mastroianni ödülünü ve Fecr Film Festivali En İyi Film, En İyi Senaryo ödülüne layık görüldü. 

Majidi’den Sinemaseverlere Eğitim!

19-21 Ekim tarihleri arasında,  Yozgat’a gelecek olan MAJİDİ’nin; ayak sesleri Bozok Film Festivali’nde duyulacak. Yeşilçam’ın Efsaneleri, Türk televizyon sinemasının başarılı yönetmeni ve oyuncuları ile bir araya gelecek olan MAJİDİ; festival haftasında sinemaseverlerle birlikte söyleyişi gerçekleştirecek ve Sinema alanına ilgi duyan festival kapsamında seçilecek şanslı gençlere ‘’Ustalık Atölyesi’’ kapsamında eğitim verecek; film yönetmenliği noktasında deneyimlerini gençlerle paylaşacak!

Yayın Tarihi: 06 Ekim 2022 Perşembe 17:00
YORUM EKLE

banner19

banner36