Dünyaca ünlü Çingene Kızı mozaiğinin parçaları Türkiye'de

ABD'nin Ohio eyaletindeki Bowling Green Eyalet Üniversitesi'nde sergilenen "Çingene Kızı" mozaiğinin parçaları, Türkiye'ye getirildi.

Dünyaca ünlü Çingene Kızı mozaiğinin parçaları Türkiye'de

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında daha önce imzalanan anlaşma uyarınca, törenle Türk görevlilere teslim edilen Zeugma Mozaiklerine ait 12 parça, ABD'nin Chicago kentindeki havalimanına ulaştırıldı. Havalimanında THY'ye ait uçağa özenle yüklenen mozaik parçaları Türkiye gönderildi. Atatürk Havalimanı'na gelen uçakta bulunan konteynerler içindeki parçalar, kargo bölümünden indirildi. Atatürk Havalimanı'ndan tarifeli uçakla Gaziantep'e gönderilecek mozaikler, Gaziantep Havalimanı'nda etkili olan sis nedeniyle uçak seferlerinin iptal edilmesi üzerine THY Kargo Şefliğinde bekletiliyor.  Öte yandan THY çingene kızına ait parçaların fotoğraflarını sosyal medyadan yayınladı.  Twitter paylaşımında "Parçalar birleşiyor, taşlar yerine oturuyor. Dünyaca ünlü Çingene Kızı mozaiğinin parçalarını evine, ait olduğu yere taşımaktan gurur duyuyoruz." denildi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da, Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Parçaların Türkiye'ye getirilmesine ilişkin görüntüler de Ersoy'un Twitter hesabından paylaşıldı. Ersoy, paylaşımında şunları kaydetti:

"Bakanlığımızın uzun ve azimli uğraşları sonucunda ülkemizin bir parçası daha doğduğu topraklara geri döndü. #ÇingeneKızı mozaiğinin kayıp parçalarının Türkiye yolculuğu... Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.''

Mozaiklerin yarın sabah uçakla Gaziantep'te getirilmesi planlanıyor.  1960'lı yıllarda Zeugma Ören Yeri'ndeki kaçak kazılarda yurt dışına çıkarılan, 1965'te Bowling Green Devlet Üniversitesi'nce 35 bin dolar karşılığında Peter Marks isimli sanat tacirinden satın alınan Zeugma Mozaikleri, o tarihten bu yana üniversitedeki Wolfe Sanat Merkezi girişinde üzeri cam panel içinde döşenmiş vaziyette sergileniyordu. 

Kaynak: TRT Haber

YORUM EKLE