Dünya Bizim Yayınlarından yeni kitap

Elif Sönmezışık'ın "Hasbelkader İstanbul" kitabı Dünya Bizim Yayınlarından çıktı.

Dünya Bizim Yayınlarından yeni kitap

Bir İstanbul’um şimdi,
Şimdi’nin İstanbul’u.
Epey değil, hayli değil,
Hiç de öyle az değil, yok değil,
Hasbelkader…
Sularına dokunmuş ışık huzmelerine dolan,
Taşını mevsim, kaderini insanla yontan,
Sırları yer yer dökülmüş, saçılmış,
Olabildiğim kadar,
İstanbul’um şimdi.
Hasbelkader…

O çehreye bakıp da abidevî güzelliğinin cezbediciliğinden söz etmemek imkânı var mı? Bazen bir cami duvarındaki titreşimlerde beliren bazense görkemli bir maziden şahlanan suretler dizisidir peşine düştüğünüz, izlerinde kaybolduğunuz. İstanbul’un silueti, inkârı mümkün olmayan İslam medeniyetinin keskin ve silinmez konturu. Söğüt’te yeşeren çınardan uzanıp hiç kesintiye uğramadan taşınan, tekâmül mirasıyla yontulan ve tekrarı mümkün olmayan terkibi. Zamanı yüzyıllar öncesinden bugüne, bugünden sonra taşıyan ruhun temsili. Müjdesi, Letafeti/Rüzgârı, Hakikati, Yansıması ve Gölgeleriyle bir İstanbul ki…

Elif Sönmezışık kimdir?
1978 yılında İstanbul’da doğdu. Konya Selçuk Üniversitesi’nden el sanatları öğretmeni olarak 1998 yılında mezun oldu. Desen tasarımcılığı, mesleki eğitmenlik, dış ticaret ve yöneticilik gibi değişik alanda görev yaptı. Yazı hayatı deneme ve hikâye çalışmaları ile başladı. Deneme türündeki metinleri, muhtelif dergilerde ve internet sitelerinde yayımlandı. 2010’la 2016 yılları arasında, kültür sanat sitesi sanatalemi.net’te köşe yazıları yayımlandı. 2008 yılından bu yana çok sayıda yayınevi ve yazara edebiyat editörü olarak katkı sundu ve çok yönlü kültür sanat faaliyetleri içinde yer aldı.
2014 yılında Cemreler (Çağrı Yayınları) isimli bir deneme kitabı yayımlandı. Yeniden İstiklal / 41 Yazarın Kaleminden 15 Temmuz Destanı (Hazırlayan, Mihrabad Yayınları, 2017) kitabını derledi. Yeni Söz gazetesinde yayımlanan haftalık kültür sanat yazılarıyla 2017 Yılı TYB Basın Fıkra Yazarı Ödülü’nü aldı. Deneme ve öykü türünde dâhil olduğu kolektif kitaplar ise şöyle; Benim Adım Kadın (Az Kitap, 2016), Mürekkep Kokan 33 El (40’lar Kulübü Yayınevi, 2016), Üsküdar Masalları (Üsküdar Belediyesi, 2016), Okçular Tepesi (Erdem Yayınları, 2016), Esmaül Hüsna; 99 Yazar 99 İsim (Çıra Yayınları, 2018).

banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13