Dr. Yunus Emre Özsaray: Değişen dünya karşısında kendi hikâyemize ihtiyacımız var

Hikâyeci yazar ve Olağan Hikâye Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Yunus Emre Özsaray, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin (TDED) Eyüpsultan Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleşen haftalık söyleşi programı Cumartesi Buluşmaları’nda, “Bizim Hikayemiz Bize Ne Anlatır?” başlıklı bir konuşma yaptı.

Dr. Yunus Emre Özsaray: Değişen dünya karşısında kendi hikâyemize ihtiyacımız var

Hikâyenin günümüzde gündelik hayat, edebiyat ve edebiyatçılar nezdindeki konumu üzerine değerlendirmelerde bulunan Yunus Emre Özsaray, hikâyenin kadim değerleri yansıtan kıymetli metinler olarak yola çıkışı üzerinde durarak “biz”in hikâyesinin yeniden inşa edilmesi gerektiğini vurguladı. Toplum olarak modernizmin ve teknolojinin kıskacına takılan bir kimlik sorunu yaşadığımızı anlatan Özsaray, bu sorunların edebiyata da doğrudan yansıdığını, Tanzimat’la birlikte toplumun değerlerine yabancılaşan münevverlerin ve onları destekleyen sonraki nesillerin ardından yerli olanı yeniden inşa etmek üzere Necip Fazıl ve Sezai Karakoç’un bir çığır açtığını, günümüz edebiyatçılarının bu çığırı en verimli şekilde değerlendirerek daha kimlikli, yerli ve kadimle barışık metinler ortaya koyması gerektiğini belirtti. Hikâye adına edebiyata dikkat çekici bir bakış kazandıran Olağan Hikâye dergisinin de bu düsturda ilerlediğini ifade eden Özsaray, 9. sayıya ulaşan derginin her sayısında günümüzde ihmale gelen, gözden kaçan ya da görmezden gelinen meselelere eğildiklerini dile getirerek edebiyat ve özelinde hikâyenin çıkmazları adına çözüm üretmeye çabaladıklarının altını çizdi. “Bir sürekliliğin süreği olduğumuzu beyan etmek için hikâyemizi kadim hikâyeye bağlayıp değişen dünya karşısında ‘bizim hikâyemiz var’ demeye ihtiyacımız var” diyen Özsaray, sürekliliğin sağlanamamasının ve bir sürekliliğe bağlı kalamamanın kopuşlara sebep olduğunu, bunun da nesilleri birbirinden uzaklaştırdığını ifade etti.

 

İzlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=PkhLRo7Ef90

 

ŞUBAT’TA CUMARTESİ BULUŞMALARI

Birbirinden değerli konu ve konukları ağırlayan “Cumartesi Buluşmaları”nın Şubat ayı içinde gerçekleşecek programları şöyle sıralanıyor:

 

12 Şubat Cumartesi

Konuşmacı: Büşra Sönmezışık ve Kübra Sönmezışık

Konu: Geleneksel Medyanın Dijital Medya İmtihanı

Saat: 14.00

 

19 Şubat Cumartesi

Konuşmacı: Cengizhan Orakçı

Konu: Şiirimiz ve Türkçemiz

Saat: 14.00

 

26 Şubat Cumartesi

Konuşmacı: Fatma Atıcı

Konu: Ebu'l Hasan Harakânî'nin Fütüvvet Anlayışı

Saat: 14.00

 

YORUM EKLE

banner36