Dr. Rıza Nur İl Halk Kütüphanesinin okuyucu sayısı kent nüfusundan fazla

Sinop'ta, Dr. Rıza Nur İl Halk Kütüphanesinin okuyucu sayısı 42 bin olan kent nüfusunu aşarak 47 bin 872'ye ulaştı.

Dr. Rıza Nur İl Halk Kütüphanesinin okuyucu sayısı kent nüfusundan fazla

Denize nazır konumda 1902 yılında inşa edilen ve 1924 yılından beri kütüphane olarak hizmet veren Dr. Rıza Nur İl Halk Kütüphanesine Sinopluların ilgisi her geçen yıl artmaya devam ediyor. Merkez nüfusu 42 bin olan kentte, içinde 61 bin 500 kitabın yer aldığı ve 7 bini aşkın üyesinin bulunduğu kütüphanenin okuyucu sayısı yılın geride kalan 10 aylık bölümünde 47 bin 872'e ulaştı. Kütüphane Müdürü Erol Akarslan, tarihi yapıyı, Dr. Rıza Nur'un vefatından önce, kütüphane olarak kullanılması şartıyla devlete bağışladığını belirtti.

Binanın 94 yıldır kütüphane olarak kullanıldığından bahseden Akarslan, Türkiye'de okuyucu sayısı kent nüfusunu geçen nadir kütüphanelerden biri olduklarını söyledi. Kütüphanenin okuyucu sayısının 47 bin 872'ye ulaştığına dikkat çeken Akarslan, "Kütüphanemizin bu yılın geride kalan diliminde okuyucu sayısı 47 bin 872 olarak gerçekleşti. Söz konusu rakamın kent merkezi nüfusunu aşmış olması hem bizim hem Sinoplular adına mutluluk verici. Kütüphaneye yoğun bir ilgi alaka var. Özellikle öğrenciler sık kullanıyorlar. Üye sayımız 7 binin üzerine çıktı. Hedefimiz yıl sonuna kadar 50 bin bandını aşmak" dedi. 

Akarslan, halka daha iyi hizmet verebilme noktasında bazı çalışmalar yaptıklarını belirterek, kitap sayısını artırmak istediklerini ancak yoğun zamanlarda bazı okuyucuların yer bulmakta zorlandığını söyledi. Çocuk kütüphanesi projelerinin olduğunu belirten Akarslan, "Çocuk kütüphanesi hizmete girdiğinde boşalan bölümleri yetişkinlere açacağız. Böylelikle hem okuyucu hem de kitap sayımızı daha yukarılara çıkartabiliriz." 

Kaynak: TRT Haber

YORUM EKLE