Down sendromlu Meral Özer Karacakılavuz dokumasına sahip çıkıyor

Anadolu'nun önemli dokuma merkezlerinden biri olan Tekirdağ Karacakılavuz'da, 38 yaşındaki Down sendromlu Meral Özer, kilim ve benzeri ürünleri dokuyor.

Down sendromlu Meral Özer Karacakılavuz dokumasına sahip çıkıyor

Meral Özer, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile Trakya Kalkınma Ajansı tarafından açılan kursa katıldı. Özer, dedesiyle gelmeye başladığı kursta ninelerinin mirası Karacakılavuz dokuması örmeyi öğrenmeye başladı. Eskiden belde olan Karacakılavuz Mahallesi'ndeki eski belediye binasında 3 ay süren kursta kendini geliştiren Özer, bu dokumayı gelecek nesillere aktarmak için sanat öğreniyor.

Dokumayı çok iyi öğrenen Özer, tezgah başında hem boş zamanlarını değerlendirip sosyalleşiyor hem de ürettiklerini satarak ev ekonomisine katkı sağlıyor. Kurs eğitmeni Çiğdem Tarar, ilk olarak öğrenmek için kursa gelen Meral'ın artık ürünlerini satarak ev ekonomisine de katkı sağladığını söyledi. Kurslar sayesinde Meral gibi güzel bir insanı tanıma fırsatı bulduklarını belirten Tarar, "Meral'i biz tanıyorduk ama bizlerle birlikte olması, bizimle birlikte yapmaya başlamasına çok sevindik" dedi.Tarar, kursun ilerleyen dönemlerinde Meral'in hırsını gördükçe özel insanların da bu kültürü yaşatabildiğini ve öğrenebildiğini gördüklerini anlatarak, şöyle konuştu:

"Bunun üzerine gitmeyi planladık. Özel durumu olan kişileri bir araya getirip onlara bu dokumayı öğretmek istiyoruz. Buradaki kadınların çoğu bu kültürü biliyor. Büyüklerinden öğrenmişler ve kültürün ölmesini, kaybolmasını istemiyorlar."

Tarar, Tekirdağ cicim dokumaları veya Karacakılavuz dokumaları olarak bilinen dokumaları yaygınlaştırmayı hedeflediklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Bizler de bu kültürün yaşatılmaya devam etmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Meral ilk geldiğinde biraz çekiniyordu. Zamanla birbirimizi çok sevdik. Meral'in özel bir insan olması ve onun bu işi öğrenmesi bizim için çok daha önemliydi. Ayrıca bundan ekonomik olarak gelir sağlamasına vesile olmamız bizim için büyük bir mutluluk." 

Meral Özer, hem ürettiği hem de aile bütçesine katkıda bulunduğu için mutlu olduğunu belirtti.

Her sabah dokuma tezgahının başına büyük istekle oturduğunu anlatan Özer, "Dokuma yapmayı çok seviyorum. İşimi seviyorum. Rahmetli annem benim bu işi yaptığımı görse çok sevinirdi. İyi ki dokuma kursuna gelmişim, iyi ki hocamla tanışmışım. Kursa devam etmek istiyorum, hiç bırakmak istemiyorum. İlk başta biraz zor oldu ama öğrenince çok sevdim" dedi.

Kaynak: TRT Haber

Yayın Tarihi: 16 Kasım 2018 Cuma 17:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26