Dostları ve sevenleri Sadullah Nutku'yu anlattı

Yakın dönemin unutulmayan değerli şahsiyetlerinden Doktor Sadullah Nutku, sevenleri tarafından hatıralar eşliğinde rahmetle yâd edildi.

Dostları ve sevenleri Sadullah Nutku'yu anlattı

Yakın dönemin unutulmayan değerli şahsiyetlerinden Doktor Sadullah Nutku, sevenleri tarafından hatıralar eşliğinde rahmetle yâd edildi. 8 Mart Perşembe günü Cağaloğlu’nda Bâbıâli Lokantası’nda gerçekleşen toplantının açış konuşmasını yapan Mehmet Nuri Yardım, “Sadullah Nutku, fikirleri, yazıları, dostları, hizmetleri ve davasına bağlılığıyla unutulmayacak ihlaslı bir şahsiyettir. O, Anadolu’da bir efsane gibi anlatılagelmiştir. İnşallah kendisi hakkında kıymetli bir eser yazan oğlu Mustafa Nutku Bey’i dinleyeceğiz.” dedi.

Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nde düzenlenen toplantının konuşmacısı, merhumun oğlu Prof. Dr. Mustafa Nutku idi. Mustafa Nutku, yeni kaleme aldığı Bediüzzaman’ın Doktor Talebesi Dr. Sadullah Nutku kitabından bahsederken, eserin yazılış hikâyesini de dinleyicilerle paylaştı. Kitaptan bölüm bölüm bahseden Mustafa Nutku, bu kitapla bir aileyi anlatmadan ziyade bir dava adamına bugünkü nesillerin dikkatini çekmek istediğini söyledi. Sadullah Nutku’nun bir gönül ve hizmet insanı olduğuna vurgu yapan Mustafa Nutku, bir insanın vefatından 45 yıl sonra hâlâ hayırla ve iyilikle anılmasının önemine vurgu yaptı ve “Bu kitap aynı zamanda ‘Ölülerinizi hayırla yâd ediniz.’ buyuran Peygamber Efendimizin tavsiyesine uymayı düşünerek neşredilmiştir.” dedi.

Sadullah Nutku’nun çevresini ve yakın dostlarını konuşmasında anlatan Mustafa Nutku, “Onun temel derdi davası, inancıydı. Dünyaya bu gözle bakıyordu. Mesleğini icra ederken bile Allah rızasını gözetiyordu. Bediüzzaman’a bağlı bir talebe olarak onun Hastalar Risalesi’ni hemen hemen bütün hastalarına hediye etmiştir.” dedi. Mustafa Nutku, konuşmasının ilerleyen bölümlerinde babasının Prof. Dr. Ayhan Songar ile olan yolculuğunu ve Osman Yüksel Serdengeçti ile hapishane arkadaşlığını da dile getirdi.

Ömrünü bu aziz, mübarek millete ve ümmete hasretmişti

Mustafa Nutku’nun ardından toplantıya iştirak edenler de Sadullah Nutku’nun değerini dile getiren kısa konuşmalar yaptılar. Bediüzzaman Said Nursi’nin talebelerinden Mehmed Fırıncı, “Sadullah Nutku merhum çok sevilen ve hürmet edilen bir doktordu. Samimi, ihlaslı idi ve hakikaten ömrünü bu aziz, mübarek millete ve ümmete hasretmişti. Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun” dedi.

Gazeteci yazar Mehmet Cemal Çiftçigüzeli de Sadullah Nutku’nun bilge, derviş ve ermiş kişiliğe sahip olduğunu kaydetti, onun İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okutulan meslekî ders kitapları bulunduğunu hatırlattı. Babıalide Sabah ve İttihad gazetelerinin sağlık köşesi yazarı olarak okuyuculara ve hastalara hizmet ettiğini ifade eden Çiftçigüzeli, “Bediüzzamanın talebesi, hekim Sadullah Nutku ağabey unutulamaz. Bu toplantı vesilesi ile benim kuşağımdan çok kişi bir araya geldik.” dedi.

Toplantıya iştirak edenler arasında bulunan Vehbi Vakkasoğlu, İslam Yaşar, Can Alpgüvenç, Mustafa Tuncel, Sabahattin Aksakal, Mehmet Baytekin, Dursun Gürlek ve Nurettin Taşkesen de kısa konuşmalar yaparak hatıralarını dinleyicilerle paylaştılar. Prof. Dr. Mustafa Nutku, daha sonra dinleyicilerin sorularına cevap verdi, kitabını imzaladı. Program, Ertuğrul Arpat’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ve çekilen hatıra fotoğraflarıyla son buldu.

 

Hülya Günay

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 09:40
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26