Dostları Mehmet Serhan Tayşi'yi anlattı

Kısa bir süre önce hayata veda eden Millet Kütüphanesi eski müdürü kitabiyat âlimi Mehmet Serhan Tayşi Babıali'de anıldı.

Dostları Mehmet Serhan Tayşi'yi anlattı

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin düzenlediği “Bâbıâli Sohbetleri”nin konusu, Mehmet Serhan Tayşi’nin hayatı, eserleri ve hizmetleri idi. Timaş Kitapkahve’de buluşan Tayşi dostları ve sevenleri, duygu ve düşüncelerini dile getirdiler, hâtıralarını naklettiler.

Mehmet Nuri Yardım yaptığı takdim konuşmasında, Mehmet Serhan Tayşi ile 1980’li yıllarda Millet Kütüphanesi’nde tanıştıklarını belirterek şöyle devam etti: “Onun hâli, vakarı ve ciddiyeti zaten insanı etkiliyordu. Biz Türkoloji öğrencileri kütüphaneleri bir sığınak gibi görüyorduk. Millet Kütüphanesi de Tayşi sayesinde bir akademiye dönüşmüştü. Dolayısıyla sık ziyaret ettiğimiz ve manevi havasından da istifade ettiğimiz mekânların başında Millet Kütüphanesi geliyordu. Mehmet Serhan Bey’den Zeytinburnu’nda İsmail Sâib Sencer Hocayı, geçen yıl da Bâbıâli Sohbetleri’nde Ali Emirî Efendi’yi dinlemiş, istifade etmiştik. Kendisi kitabiyat sahasında büyük bir otorite idi. Bilgiyi paylaşmayı seven bir araştırmacı, bir ilim adamı ve hepsinin önünde gönül insanıydı.”

İlk konuşmacı kültür tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan, Mehmet Serhan Tayşi ile tanışmasının hikâyesini anlattı. “1970 yılının Mayıs ayında kendisiyle tanışmıştık. Babası Rasih Amca ile de tanışıklığımız olmuştu. Herkesi çalışmaya teşvik ederdi. Öğrencilerin tez hazırlamasını, doktora yapmasını isterdi. Onlara elinden gelen yardımı yapardı. Kütüphaneye gelen herkese çok candan davranır, onlara ikramda bulunur ve sohbet ederdi.” diyen Bağlan, Tayşi’nin hazırladığı eserlerden etraflıca bahsetti, dostluğunu, ilmî hayatını, müktesebatını ve kuşatıcı kişiliğini anlattı. Konuşmasında Mehmet Serhan Tayşi’nin dostlarından ve o dönemin ilim, fikir ve sanat adamlarından da söz eden Bağlan, o kültür muhitinin nesiller yetiştirdiğine işaret etti.

Mehmet Serhan Tayşi’nin Fethi Gemuhluoğlu’na ithaf ettiği bir şiiri bulunduğunu hatırlatan Bağlan, “Son dönemde Balaban Tekkesi’nde A’mak-ı Hayal Okumaları yapıyordu. Bütün eserlerini Bilim Sanat Vakfı’na bağışladı.” diyerek sözlerini tamamladı.

Kültür tarihçisi Dursun Gürlek de konuşmasına “Mehmet Serhan Tayşi hem bir allame, hem de bir İstanbul beyefendisi idi. Hakikaten kendisine ‘Günümüzün Ali Emirisi’ denilebilirdi. Kitaplarla, kütüphanelerle bu kadar fazla içli dışlı idi. Hem kütüphanede hem de Sahra-ı Cedit’teki evinde sohbetler ederdi. Bize ‘Eskiden Sohbet Şeyhi varmış.’ derdi. O da aslında aranılan ve çok sevilen bir sohbet şeyhi idi. Vefatından bir süre önce üç arkadaş, evinde kendisini ziyaret etmiş ve yaklaşık 5.5 saat sohbet etmiştik. O uzun sohbet meclisinde fikirlerinden istifade etmiştik. Yeni baskısı yapılan Ali Emiri Efendi’nin İzinde isimli eseri bir mücevher kutusudur, okunmalıdır.”

Mehmet Serhan Bey'in manevi oğlu ve son zamanda yanında bulunan Ömer Faruk Deliktaş, Tayşi Hocanın bilgisini ve birikimini gençlerle paylaşmaktan mutluluk duyduğunu söyledi ve hususi hayatından bazı örnekler verdi. Deliktaş, “Hocamız Elmalılı Hamdi Yazır’ı çok severdi. Bazı eserleri birlikte okurduk. Son olarak Dem-i Vahdet isimli eseri mütalaa ediyordu.” dedi.

Konuşmacılar, Mehmet Serhan Tayşi’nin hâtıralarının yanı sıra, makalelerinin, mektuplarının ve hakkında yazılan yazılar ile kendisiyle yapılan röportajların da yayımlanması gerektiğini söylediler. Seçkin bir dâvetli topluluğunun iştirak ettiği anma programı, Ertuğrul Arpat’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim, Ahmet Yüter’in yaptığı dua ve çekilen hâtıra fotoğrafları ile son buldu.

 

Osman Esgice haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2015, 14:24
YORUM EKLE

banner19