Dostları Hüseyin Kartal'ı anlattı

Ezcümle, Ekim sayısını Hüseyin Kartal özel sayısı olarak çıkardı.

Dostları Hüseyin Kartal'ı anlattı

Türkiye’nin dört bir tarafında birbirinden habersiz insanları aynı potada eritmeyi ancak Hüseyin Kartal başarabilirdi. Bu başarı onun hasbi ve hesapsız dostluğunun tezahürü. Ezcümle’nin bu nüshası, onun aziz hatırasına hürmeten sevgili gönül dostlarının hatıralarını yazmalarıyla özel sayı içeriğinde oluşturuldu.

Ümit Aktaş’ın ‘Acı’ başlıklı şiiri, Hüseyin Kartal’ın aramızdan ayrılışının bizlere yaşattığı hüzün iklimine denk düşüyor.

Usta kalem Ahmet Kekeç’in ‘Mahallemizin Hüseyin Abisi’ sizlere tanıdık gelecek.

Salih Tuna, Hüseyin Kartal’ın ardından, dostluklarına şerh düşüyor. Yeni Şafak’ta, 17 Ağustos 2013’te yayımlanan yazısında ‘Hüseyin Abim Bu Yazıyı Görseydi…’diyor.

Bir başka dostu Yusuf Tosun, Adıyaman günlerinden kesitler aktarıyor yazısında. ‘Şehit Ömer’ isimli romanın Hüseyin Kartal tarafından hangi şartlarda, nasıl yazıldığının arka planını okuyacaksınız.

Ömür Çelikdönmez; okunası bir anlatımla ‘Ümmetin Yetimi Hüseyin Kartal’ın Ardından’, tanıştıkları günden ölümüne kadar olan dostluklarını yazıyor. Malatya başlıklı şiiri ise Hüseyin Kartal’a ithaf edilmiş.

Oğuzhan KırlıEzcümle’nin Ankaralı yazarlarından daha doğrusu Ankara’dan Ezcümle’ye yazanlardan. Hüseyin Kartal’ın ölümünü kendi zaviyesinden ‘Bir Yiğit Vardı’ başlığı ile değerlendiriyor.

Ayhan Yıldırım‘Kartal, Maveraya Pervaz Kıldı’ başlıklı yazısında, önceden romanlarını okuduğu Hüseyin Kartal’la tanışmasından ölümüne kadar olan zaman diliminde yaşadıklarına dair hatıralarını paylaşıyor.

Ömer Altaş‘Yüzleşmek İçin Çok Geç!’ başlıklı yazısında daha önce hakkın rahmetine kavuşan annesinin vefatı sırasında hissettiklerini, Hüseyin Kartal’ın ölüm haberini aldığında duyumsadıkları ile karşılaştırıyor.

Elazığ’da yaşayan Ispartalı arkadaşlarından Necdet Çelikdönmez‘Bilge İnsan Hüseyin Kartal Ağabeyimiz’in Vefatının Ardından’ sözüyle başladığı yazısını merhuma rahmet dileği ile sonlandırıyor. Isparta-Elazığ-Malatya üçgeninde merhumun ailesine taziyeye nasıl gittiğini anlatıyor.

Ispartalı ama Ankara’da yaşayan bir başka dostu Ramazan TopraklıEzcümle sayesinde kısa süreli tanımak fırsatını bulduğu Hüseyin Kartal’ı ‘tebessümüyle hatırladığını ve kendisinde bıraktığı resmin bu olduğunu’ belirtiyor.

Mehmet Ali Anşin’in ‘Kokunu Duyuyorum’ başlıklı şiiri bu minvalde okunabilir. Bir yanılsamanın feryadı ile başlayan şiir, İslami kıssaların bezemesiyle kendine bir yer arıyor.

Malatyalı dostlarından Mehmet Zeki Dinçarslan ‘Hüseyin Kartal Göçtü’ diyor ve onu anlatıyor. Pervasızlığını, hasbiliğini, teklifsizliğini, dergiyi hangi zor şartlarda çıkardığını okuyorsunuz. Mehmet Zeki Dinçarslan’ın bir diğer çalışması Norveçli yazar Knut Hamsun’un Açlık isimli romanı üzerine.

Yaşar Yeşil’in, Hüseyin Kartal’ın ölümünden önce kaleme aldığı ve özellikle ‘Şehit Ömer’ isimli romanını tanıttığı yazısı kayda değer. Bir yazarın hayatındaki kilometre taşlarının nasıl döşendiğini görüyorsunuz satır aralarında.

Fatih Pala yazısında ‘Kartal’ın romanları esaslı uçuşlar getirir!’ diyor. Okuyunca ne kadar haklı olduğunu göreceksiniz. Romanlarını incelediği bu çalışması, genç kuşak tarafından Hüseyin Kartal’ın daha iyi anlaşılması sağlayacaktır.

Murat Bilim; Hüseyin Kartal’a ithaf ettiği şiirinde ‘Huseyn’i anlatır. Bu dizelerde resmedilen sima size aşina gelir. Zira ruh dünyasında bir Kerbela yaşayan Hüseyin Kartal’ı görürsünüz.

A. Vahap Dağkılıç‘Gün Görmemiş Düşler’ başlıklı şiiriyle içimizde kıvrılıp kalan hüzünlerin tadıyla selamlıyor sizleri.

Abbas Pirimoğlu’nun ölüm üzerine kaleme yazdığı ‘Lezzetleri Kaçıran Ölüm’ başlıklı yazısı,  Abi’nin ölümünden önce yazılmasına rağmen ölümünden sonra hazırlanan özel sayının muhtevasına uygun olması tevafuk olsa gerek.

Nevzat Şahin‘Metanaoia’ başlıklı şiiriyle merhaba diyor. Eren Özkaradeniz ‘Sancıların Sanrıya Dönüşmeyeceğine Delil, Yani Sızı’ başlıklı şiiriyle aramıza katılıyor. Türker Gerede’nin kaleme aldığı ‘Saraybosna’da Gördüklerim…’ gezi gözlemlerinden oluşuyor.

 

Elif Yediveren haber verdi

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2013, 20:37
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13