Dört yanlış bir doğruyu ne yapar?

Sergide öğrenci ve sınav, test, dershane, üniversite beşgenini mizahi bir dille anlatan eserler yer alacak.

Dört yanlış bir doğruyu ne yapar?

Burak Oktay genç bir karikatür sanatçısı. Şimdilerde tatlı bir heyecan yaşıyor. Çünkü Türkiye’nin çeşitli illerinde sergiler açacak. Serginin ismi biraz ilginç; "4 Yanlış 1 Doğruyu..." Sergi il olarak görücüye Kocaeli’de çıkacak. Sergide, öğrencilerin sınav, test, dershane, üniversite ve meslek gibi duvarların arasında gençliklerini ne denli yıprattıklarını mizahi bir dille anlatan eserler yer alacak.
 
03 Kasım 2009 Salı 14.00’de bir kokteyl ile açılışı yapılacak olan sergi
14 Kasım'a kadar ziyaret edilebilecek. Serginin 2. ayağı ise Bursa olacak.
 
Burak OktayBu vesile ile mikrofonlarımızı Burak Oktay’a uzaktık.

-Ne zamandan beri çiziyorsun Burak? 

Sanatla uğraşan her zatın dilinden döküldüğü gibi, küçükken, 2-3 yaşlarımda elime fırçayı almış, bir daha bırakmamışım. Annemle babamın yalancısıyım… 

İşin ciddi tarafı çizimi meslek edineli tam 10 yıl oldu. Genç  yaşlarda Karikatürist İsmail Kar’ın eleştiri ve desteği sayesinde başlamış, kısa süre içinde tavsiyeler ve transferler birbirini izlemiş, kendimi yayıncıların karşısında bulmuştum. O vakitten beri çiziyorum. Gücüm yettiğince de bir ömür çizeceğim inşallah.  

Burak Oktay-Şimdiye kadar hangi yayın organlarında ürünlerin çıktı?

Aslında yaşıma oranla bir hayli yayın organı değiştirdim. Yıllar önce Milliyet’te yayınlandığında karikatürlerim, benim için büyük adımların başlangıcıydı.  Sonraki yıllarda Ulusal ve Uluslararası birçok gazete ve dergide çizimlerim yer aldı. İkamet ettiğim il olan Kocaeli’nin gazetelerini de unutamam. Uzun bir süre hafta sonu eklerinde çiziyordum zira. Bunun dışında çok sevdiğim, kitaplar için karikatürleme işi yeni kitaplar çıktıkça devam ediyor. İçimdeki çizgi film çocuğunu ise oyuncak şirketleri ile yaptığım puzzle ve benzeri oyuncaklara çizgi karakterler tasarlayararak canlı tutuyorum herhalde. 

-Özellikle önemsediğin çizerler var mı? Kimler?

İsmail Kar ve Oğuz Gürel'in, çizimleri kadar karikatüre destek vermeleri de beni hep etkilemiştir. Bu yüzden olsa gerek onlar gibi hem birebir, hem de uzaktan karikatür eğitimi vermek için komiksanat.com sitesini kurmuşumdur. Ayrıca Kamil Masaracı ve Piyale Madra ‘nın da çizimlerindeki sadelik hoşuma gider. 

Burak Oktay-Dindarlık çizerleri kısıtlayan bir şey mi sence?

Sanmıyorum. Küfreden çizgi karakterleri izlemek zorunda kalan bir neslin üyesi olarak, temiz bir dille de en sivri anlatımların yapılabileceğine inanıyorum. Zaten asıl yetenek bunu başarabilmek olsa gerek. Ki bunu yapan çizerler azar azar da olsa artıyor. Cafcaf’ı bu bakımdan bilhassa beğeniyorum. Dini duygulara hakaret edenleri ise sanatlarıyla değil insanlıklarıyla yargılamak lazım, onlara sözüm yok… 

-Daha çok ne tarz çizgilerde kendimi buluyorum diyebilirsin?

Yabancıların humor dediği, dilimizde tam karşılığını doldurmasa da “yazısız karikatürleri” kullanıyorum çizerken. Sözlere sırtını dayamadan ayakta durabilen çizgiler çizmek ; sadece mürekkep izleriyle anlatmak düşüncemi, bir başka güzel geliyor.  

-Serginin ismi biraz değişik, neden?

Aslında kör olan gözlerin bizzat gözüne sokmak için… 

Karikatür SergisiEn güzel yıllarına; test, dershane, üniversite, iş, aile, öğretmen baskısı yüzünden –bu mahalle baskısı gibi bir şey de değil ki- “Geçsin de kurtulayım…” gözüyle bakıyor olan bir gençliğin ne çektiğini, bunun müsebbiplerine göstermek. Hayatta 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor mu, yoksa 1 doğru tüm yanlışları siler mi  diyenlere; gençler “1 yanlış hayatımızı  kaydırıyor” diyor. Böyle bir sergi için başka bir ad düşünemiyorum doğrusu. Herkesi birçok ilde açılacak olan sergimize beklerim. 

 

Sergi Bilgileri

Açılış: 03 Kasım 2009  Salı   Saat: 14.00
Yer: Gölcük Belediye Sanat Galerisi (1-2 Salon)   (Kocaeli-Gölcük)
Süre: 03 Kasım - 14 Kasım

Serginin kendi şehirlerinde de açılmasını talep eden kurum ve kuruluşlar aşağıdaki irtibat bilgileriyle taleplerini bildirebilirler. 
 
Burak OKTAY
E-posta: [email protected]
Tel: 0544 424 28 46 - 0262 414 19 89
Web Site : www.komiksanat.com

 

Cesur Küçük bildirdi.

Yayın Tarihi: 27 Ekim 2009 Salı 16:47 Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2009, 09:53
banner25
YORUM EKLE

banner26