Doğunun birçok zaafının kaynağı eleştirel düşünme eksikliği

Vefatının 14. yıl dönümü dolayısıyla Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 'Vefatının 14. Yıl Dönümünde Bilge Aliya İzzetbegoviç' konulu konferans düzenlendi.

Doğunun birçok zaafının kaynağı eleştirel düşünme eksikliği

Vefatının 14. yıl dönümü dolayısıyla Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından "Vefatının 14. Yıl Dönümünde Bilge Aliya İzzetbegoviç” konulu konferans düzenlendi.

Konuşmacı olarak Yıldırım Beyazıt Üniversitesi rektör yardımcısı, Türkiye Yazarlar Birliği genel başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan’ın yer aldığı konferans; Etimesgut kaymakamı Fuat Gürel, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu üyesi Mehmet Altuntaş, Etimesgut İlçe Milli Eğitim müdürü Ayfer Yıldırım, Şube Müdürü Şerifhanım Usta ile okul müdürleri, öğretmenler ve Etimesgut Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Etimesgut Halk Eğitim Merkezinde 25 Ekim Çarşamba günü gerçekleştirilen konferansın açış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım; bu coğrafyanın vicdanı, 20. yüzyılın büyük fikir ve aksiyon insanı, devlet adamı Aliya İzzetbegoviç’i vefatının 14. sene-i devriyesinde bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ettiklerini belirterek onu anlamak, anlatmak, düşünmek, miras bıraktığı düşünceleri yeniden değerlendirmek ve genç ufuklara hatırlatmak için bir araya gelindiğini vurguladı.

Yıldırım, “Bir halk öncüsü, bir devlet adamı, bir siyasi düşünür, bir mütefekkir... Kısacası aynı ruh ve inancı paylaştığımız, tek kelimeyle Bosna’yı Bosna yapan ruhun kendisine yansıdığı sima Aliya İzzetbegoviç. Böyle bir lidere gönül dünyamızda, yürek coğrafyamızda rastlamak zordur. Bu nedenledir ki onun hem önderliği hem aydın kişiliği hem de bilgeliği bize her alanda örnek olmuştur, olmaya da devam edecektir.” dedi.

Bilge öncü: Aliya

Aliya İzzetbegoviç konulu sinevizyon gösteriminin ardından Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan’ın "Vefatının 14. Yıl Dönümünde Bilge Aliya İzzetbegoviç” konulu konferansına geçildi.

Aliya İzzetbegoviç’in lider olmanın, önemli bir devlet adamı olmanın ötesinde önce İslam’ı ve Kur’an-ı Kerim’i doğru anlama çabasında olan çok iyi bir Müslüman, çok okuyan ve okuduklarını hayata geçirmek, aksiyona, mücadeleye dönüştürmek hatta bu uğurda hapiste yatmayı göze alan bir insan olduğunu vurgulayan Arıcan; “Aliya İzzetbegoviç,Bosna’nın lideri olmadan, siyasi bir aktör olmadan önce iyi bir mütefekkir, iyi bir düşünür olmuştur. Hukuk eğitiminin yanı sıra Batı felsefesini, İslam düşüncesini iyi okumuş, özümsemiş bir insandır. Son zamanlarda Aliya için çokça kullanılan bir tabir var: Bilge Kral. Aliya İzzetbegoviç kral değildir. Aliya İzzetbegoviç’in kendisi de buna itiraz eder. Aliya’ya söyleyeceğimiz en güzel tabir: ‘Bilge Lider’, ‘Bilge Önder’, ‘Bilge Öncü’dür.” diye konuştu.

“Ben olsam Müslüman Doğudaki tüm mekteplere ‘eleştirel düşünme’ dersleri koyardım. Batı’nın aksine, Doğu bu acımasız mektepten geçmemiştir ve birçok zaafın kaynağı budur.” sözlerine atıfta bulunarak eleştirel düşünce açısından Aliya İzzetbegoviç’i değerlendirdi.

Gençlere seslenerek Cengiz Aytmatov’un ‘Müslüman mankurtlaşamaz!’ ifadelerini şiar edinmelerini, eleştirel düşünmeyi hayatlarının merkezine yerleştirmelerini, ölçü olarak Kur’an-ı Kerim’i ve Hz. Muhammed’in hayatını örnek almalarını isteyerek sözlerini tamamlayan Arıcan’a, Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, günün anısına plaket ve çiçek takdiminde bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2017, 14:37
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13