Doğuda bir inci: Somuncubaba dergisi

Somuncubaba dergisi Malatya'nın Darende ilçesinden, önden giden atlıların derdiyle dertlenen, sancağın sorumluluğunu cesurca üzerine alan bir platform.

Doğuda bir inci: Somuncubaba dergisi

Bir tutkudur SomuncuBaba dergisi. Malatya'nın Darende ilçesinden pırıl pırıl tebessüm eden, önden giden atlıların derdiyle dertlenen, sancağın sorumluluğunu üzerine cesurca alan bir platform. Emek ve dizayn olarak da yurdun en önemli üç dergisinden biridir şahsi kanaatime göre. Sadece edebiyatla yahut kültürle sınırlamaz kendini. Gönül birliğiyle oluşan bir karmadır, bir mekteptir. Ve öncüsüdür Malatya'nın. Değerlerini unutmadığını tüm vatandaşlara açıkça gösterir ve bu kulvarda örnektir.

Manevi olduğu kadar maddi boyutuyla da epey kalitelidir. Verilen hizmette hiçbir fedakarlıktan kaçınılmıyor. Dergiyi açtığınız zaman buram buram tabiatın kokusunu alırsınız. Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi'nin (k.s) mektubatından inciler karşılar önce sizi. Kanaatle inci dolan bir sedef gibidir aynı zamanda. Gazellerini okuduğunuz zaman sanatı sanat için değil Allah rızası için aşk ve şevkle yaptığını anlarsınız. Her sayı yüce Rabbimizin bir güzel isminin şerhi, bir ashabın hayatı ve şeceresi ve şehir güzellemeleri mutlaka olur. Vatan sevdasını duyarsınız bir cenahta da. Zaman zaman Musa Tektaş ağabeyin güzide edebiyat üzerine kaleme aldığı makalelerde feyiz bulabilirsiniz. Aynı zamanda dergiye emek verenlerden biridir değerli şahsiyet. Hazırladığı çocuk eki de çocukları unutmadıklarının göstergesidir.

Zirâ bir yerde çocukluğa önem veriliyorsa asıl derdi bilenlerle berabersiniz demektir. Yarına ertelenmeyen bir özveridir bu. Sahifeler ilerledikçe şiirleriyle istikrarlı bir şekilde emek veren Bekir Oğuzbaşaran, Rıfat Araz, Nihat Malkoç, Hanifi Kara hüzünleriyle, umutlarıyla karşılar sizi. Şişirilmiş bir fazlalık bulamazsınız bu kültür ve edebiyat kentinde. İnternetten de takip edebilirsiniz. Tavsiye ederim...

 

Bilâl Yavuz haber verdi

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2012, 00:11
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13