Doğu Türkistanlı yetimler unutulmadı

5 Nisan Cumartesi günü, “Doğu Türkistan Yetimler Gecesi” düzenleniyor.

Doğu Türkistanlı yetimler unutulmadı

İnsanı eşref-i mahlûkât yapan sır, hiç şüphesiz ki kalpte gizli.. Öyle ki o sır ile bir et parçası yahut bir taştan ayrılır kişinin kalbi. Kalbin hissediyor oluşunun hikmeti,  şüphesiz o sır’da.

Esfel-i Sâfilîn’den Alâ-yi İliyyîn’e yükselen mü’min kişinin kalbi elbette ki bahsettiğimiz o iman ve merhamet sırrı ile doludur. Bir taş bile yeri geldiğinde bağrında tazecik filizler bitiriyor, oluk oluk rahmet sularını taşırıyorsa elbet ki kalpler de derûnundaki imân ile basit bir et parçası olmaktan çok çok öteye gidecektir.

Peki kalbi nasıl yumuşar insanın? Ve bir kalp ne olur da adeta taşa dönüşür? Buna en güzel cevabı Âlemlere Rahmet Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) hayatında buluyoruz şüphesiz. Hani diyor ya Resûl-ü Kibriyâ (sallallahu aleyhi ve sellem) “Kalbinin yumuşamasını istersen yoksulu doyur ve yetimin başını okşa.. ( Ahmed b. Hanbel, 2/263) ” diye. Demek ki bu sır; merhamette ve sıcacık bir tebessümü ardına kattığımız küçücük bir baş okşayışta gizli.

İşte bu sırra tâlib bir grup güzel insan, yetimin yüzünü güldürmeye vesile olmaya ve mazlum coğrafyaların derdiyle dertlenmeye niyetli bir süredir.

2010 yılında, Boğaziçi Üniversitesi’nden bir grup öğrenci mazlum coğrafyaların derdi ile dertlenmiş ve o derdin biz mü’minlerin omuzlarına yüklenmiş bir sorumluluk olduğuna inanmışlar. Bu sebeple de zaman içinde hem kendilerini eğitmek ve bilinçlendirmek hem de bu vesileyle öğrendiklerini diğer insanlara ulaştırabilmek adına bir dergi projesi başlatmışlar. “Kampüsten Dünyaya” doğru açılan bu samimi pencerenin ilk çalışmaları daim kanayan yaramız Filistin üzerineyken, bir sonraki sayıları ise Afrika temalı olmuş. Daha sonra Balkanları tema edinen dergi şimdi de Doğu Türkistan teması ile bizlere merhaba demeye hazırlanıyor.

Bahsi edilen Doğu Türkistan sayısında, derginin internet sayfasındaki açıklamalarından öğrendiğimiz kadarıyla, genel olarak Doğu Türkistan’ın tarihi süreci ele alınıyor olup dergi,  merhametten zerre nasibi olmayan Çin mezâliminin Doğu Türkistanlı Müslüman kardeşlerimiz üzerindeki etkileri psikolojik-sosyolojik açıdan inceleyen yazıları da barındırıyor. Ayrıca bu zulme bizatihi şahitlik etmiş insanların yazıları, şiirleri de yine önemli şahsiyetlerle yapılan röportajların yer aldığı dergi oldukça zengin ve kıymetli bir içeriğe sahip görünüyor.

Peki bu yeni sayı ne zamandan itibaren bizlere ulaşabilecek, diye sorarsak; derginin organizatörlüğünde 5 Nisan 2014 Cumartesi günü, Bağlarbaşı Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek olan “Doğu Türkistan Yetimler Gecesi”nde satışa sunulacak.

“Yetimler Gecesi”nin ayrıntıları ise şöyle: Saat 17.00’de açılışın Uygur kültürünü yansıtan kıyafet ve yemek sergisi ile yapılacağı ve saat 19.00’da, en güzel kelâm olan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle bismillah denilecek olan bu gecede sırasıyla Uygur Akademisi’nden Abdülaziz Beştoğrak, İHH Yetim Birimi Başkanı Murat Yılmaz ve Ramazan Kayan konuşma yapacaklar.

Ardından şair İsmail Kılıçarslan’ın şiirleriyle devam edecek olan program Adem Tuzcu ve Taner Yüncüoğlu’nun konseri ile nihayete erecek. Ayrıca gecenin sonunda bir de Umre çekilişi sürprizi mevcut.

Bir avuç samimi Müslümanın bu gayretine kayıtsız kalmak elbet ki biz müminlere yakışmayacaktır. Herhangi bir nedenle geceye iştirak edemeyecek olanlar ise hiç üzülmesin.. Dualarını eksik etmemekle beraber dilerlerse bağışların yatırılabileceği hesap numaraları da mevcut.

Ayrıntılı bilgi ve “Yetimler Gecesi”nin tanıtım videosu için “Kampüsten Dünyaya Dergisi”nin facebook ve twitter sayfasını ziyaret edebilirsiniz efendim.

Yetimin hakkını gözetenlerden olabilmek duası ile. Rabbim emeği geçenlerin cümlesinden razı olsun.

 

Hazal Sezgin haber verdi

Yayın Tarihi: 01 Nisan 2014 Salı 21:58 Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2014, 01:09
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26