Doğal stereo bir dinleti

Telli çalgıların iki ustası bağlamada Zeki Çağlar Namlı ve gitarda Emre Karabulut 23 Ocak Pazar günü bir konser verecek.

Doğal stereo bir dinleti

 

Son zamanlarda düzenlediği kurslar, söyleşiler, dinletilerle adından sıkça söz ettiren ACD Sanat Merkezinde yeni bir dinleti daha gerçekleşecek. Bu kez sıra dışı iki müzisyene ev sahipliği yapıyor ACD Sanat Merkezi. Bağlamada Zeki Çağlar Namlı ve gitarda Emre Karabulut özel ve kontenjanın 40 kişi ile sınırlı olduğu bir dinleti sunacaklar sevenlerine. İkili, müziğe özverili yaklaşımları ile takdir toplayan müstesna güzellerden… Dinleti 23 Ocak Pazar günü, saat 19’da, Altunizade ACD Sanat Merkezi’nde. Bilet Fiyatı: 20 TL.

Emre Karabulut kimdir?23608

Gitarı sol eliyle, göğsüne yaslayıp, başını üzerine kıvırarak çalan bir gitarist. Kendi deyimiyle müziği deşifre edebilen, müzikle müzik için yaşayan, müzik için doğduğuna inanan gerçek bir müzisyen. Mütevazılığı ile karşısındakini utandıran, yanındakine çay parası ödetmeyen, sırtında gitarı ile İstiklal caddesini yirmi yıldır bir inip bir çıkan birisi. En çok Deep Purple dinlemeyi sever. “Yanmaktan Usanmazam”ı harika yorumlamıştır. Virtüöz bir gitaristtir. Ayşe Tütüncü, Funda Arar gibi isimlerle çalıştı. Şu sıralar Murat Çelik ile birlikte çalışmalarını yürütmektedir. Ayrıca daha önce “Dur Bekle” albümlerine dair bir habere de sitemizde yer verdiğimiz Acil Servis grubunun da nevi şahsına münhasır gitaristlerindendir. Acil Servis grubuyla birlikte Küçük Adam (1996) ve Dur Bekle (2010) isimli toplam iki albümü var.

 

23610Zeki Çağlar Namlı kimdir?

Şu an 29 yaşında olan genç bir müzisyen. Küçük yaşlardan beri bağlama çalıyor ve artık bağlamanın ustası denebilecek bir kıvamda. Zira bağlamayı yalnızca çalmakla kalmayan, hem kullandığı enstrümanı hem de müzikaliteyi geliştirmek için çabalayan bir sanatçı Zeki Çağlar. Aslında kendi deyimiyle “Elindeki müzik yapmaya yarayan araçtan daha çok yalnızca müziği” düşünen birisi. Namlı, 2002 yılında dünyadaki ilk doğal stereo çalgı (yani aynı anda aynı telden iki farklı ses alabilme, sesin hem sağ ve hem de sol taraftan elde edilmesi) olma özelliği taşıyan çift kutulu bağlamayı keşfederek telli çalgılarda yeni bir dönemi başlattı. Bu keşif ile birlikte ortaya koyduğu tekniği birçok telli çalgıda uygulayarak müziğin temeli olan sesin çeşitlendirilmesini sağlamış oldu. Dünya müziğine Erkan Oğur’un perdesiz gitarı hediye etmesinden sonra ikinci olarak Zeki Çağlar Namlı ile çift kutulu telli çalgıları da kazandırmış oluyoruz böylece. Yani müzikalite adına çok büyük bir iş yapıyor aslında sanatçı ve tabi olarak kendisi de aynı oranda görmezden geliniyor, ilgisizlikle karşılaşıyor ülkemizde. Dünyanın en büyük müzik şirketlerinden Amerika firması PRS sanatçıya buluşunun haklarını almak üzere sözleşme göndermiş, sanatçı Londra başta olmak üzere Avrupa’nın birçok merkezinden davetler alıyorken Türkiye’de neredeyse albüm yapmakta zorlanıyor. Sanatçının La Lune / Köy (2006) ve dünyaca ünlü bas gitarist Dominique Di Piazza ile birlikte yaptığı Face to Face / Yüz Yüze (2010) isimli düet albümü olmak üzere toplam iki albümü var.

 

Muaz Yanılmaz haber verdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2011, 11:33
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26