Diyarbakır'ın Tozlu Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor

Diyarbakır'ın kalbi tarihi Sur'da 5 bin yıllık Amida Höyük'te yer alan Artuklu Sarayı'nın ortaya çıkarılması için çalışmalar başladı.

Diyarbakır'ın Tozlu Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, aralarında Hurri-Mitanniler, Urartular, Persler, Romalılar, Emeviler, Abbasiler, Mervaniler, Selçuklular ve Artuklular'ın da olduğu birçok medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır Sur'da bulunan Amida Höyük’teki başta Artuklu Sarayı olmak üzere tüm eserlerin ortaya çıkarılması için çalışma başlattı.

İçkale'nin kuzeybatısında yer alan ve "Virantepe" olarak da adlandırılan höyükte su deposu yapım çalışmalarında bir mozaik bulunması üzerine 1962'de gerçekleştirilen ilk kazıda etrafı surlarla çevrili, Artuklu Hükümdarı Melik Salih Nasıreddin Mahmud dönemine ait sarayın temelleri açığa çıkarılmıştı. Bunların yanı sıra kazılarda renkli taş, cam küplerden oluşan mozaik süslemeleri de bulunmuştu. Bölgenin askeri alanda yer alması ve mülkiyetinin belediyeye ait olması dolayısıyla söz konusu höyükte o tarihten bu yana kazı yapılamadı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, büyük öneme sahip höyükte onlarca medeniyete ait izlerin ortaya çıkarılması için başlattığı çalışmalarda yeniden kazı yapılmasını kararlaştırdı. Artuklular dönemine ait saray kalıntısı ortaya çıkarılan höyükte, bu ay başlanacak arkeolojik kazı ve araştırma çalışmaları sayesinde şehrin tarihi hakkında birçok belge ve bilgiye ulaşılması bekleniyor.

Aynı zamanda Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı Alan Yönetimi Başkanı olan Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Koç, höyüğün tarih boyunca yönetim merkezi olan İçkale'de MÖ 3 bin yılında Hurri-Mitanniler döneminde inşa edildiğini söyledi.

Medeniyetler beşiği Diyarbakır

Diyarbakır'ın Anadolu'da İslam ile tanışan ilk şehirlerden biri olması dolayısıyla İslam tarihi açısından da büyük önem taşıdığını söyleyen Cemil Koç, farklı medeniyetleri bünyesinde barındıran höyüğün özellikle Artuklular döneminde bilim ve kültür merkezi haline geldiğini belirtti.

Artuklu hükümdarlarının himayesinde büyük İslam alimlerinin saray bünyesinde çalışma yürüttüğüne işaret eden Koç, ünlü İslam alimi El Cezeri'nin yaklaşık 30 yıl bu sarayda yaşadığını ve mühendislik tasarımlarını tanıttığı Kitab-ül Camii Beyn-el ilmi vel-amel En Nafi-i fi Sınaat-il hiyel kitabını burada yazdığını söyledi.

 

 

Yayın Tarihi: 18 Temmuz 2018 Çarşamba 15:40 Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 16:36
banner25
YORUM EKLE

banner26