Diyanet'in Kitap Takvimi de var

2017 yılına kitap takvim ile giriş yapan Diyanet İşleri Başkanlığı, okuyucuları 365 gün sürecek bir edebiyat yolculuğuna davet ediyor.

Diyanet'in Kitap Takvimi de var

Devletin imkânları ve bu imkânların ehil ellerde ete kemiğe bürünmesi. Belki de en çok arzu ettiğimiz bir durumdur bu. İmkânsızlıklar neticesinde ortada kalan birçok hayalin uçup gitmesi ya da imkânların ehil olmayan ellerde heder edilmesi en sık yaşadığımız gelişmeler arasında.

Devletin birçok birimi sınırsız imkânlarla çalışmalar yapmakta. Fakat bazen ortaya çıkan neticeye baktığımızda hayıflanmadan edemiyoruz. Sınırsız imkânlar ve ortaya çıkan kocaman bir hiç.

Son yıllarda birçok birimde edebiyat, kültür, sanat adına hatırı sayılır işler yapılıyor. Mesela en köklü dergilerden biri olan TDK’nin Türk Dili dergisi artık aranan edebiyat dergileri arasına girdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın uzun soluklu süreli yayınları artık sadece cami görevlilerin mecburen aldığı bir yayın organı olmaktan çıktı ve aranan, okunan, günümüz edebiyatının önemli isimlerinin gönül rahatlığı ile yazdığı yayınlar arasına girdi.

2017 yılına Diyanet İşleri Başkanlığı, “Kitap Takvim” ile giriş yaptı. Takvim dendiğinde akla ilk gelen kurum olan Diyanet, bu kez de takvim kavramını kitap ile destekleyerek her sayfası merakla aralanacak bir çalışmaya imza attı.

365 gün edebiyat ziyafeti

Titiz bir çalışmanın ürünü kitap takvim. Görsellerle desteklenmiş estetik bir eser. Ön yüzde her gün için bir şiir, ayet ya da hadis, günün olayları yer alıyor. 1 Ocak 2017’de ön sayfada Elmalılı M. Hamdi Yazır’ın şiiri, arka sayfada M. Şamil Baş’tan bir alıntı var. Arka sayfa alıntıların hepsi de Diyanet’in süreli yayınlarında yayınlanmış çalışmalardan seçilmiş. 

Günümüz edebiyatı; takvim kitapta canlı bir şekilde kendine yere bulmuş. Bu haliyle bir antoloji ve güldeste ile karşı karşıya olduğumuzu hissediyoruz. Nurullah Genç, Selvigül Kandoğmuş Şahin, Mustafa Kutlu, İsmail Kılıçarslan, Nuri Pakdil, Mustafa Özçelik, Kemal Sayar, Bülent Ata, Hüseyin Atlansoy, Erdal Çakır, Beşir Ayvazoğlu, Merve Koçak Kurt takvim kitapta yer alan bazı isimler. Bu haliyle, edebiyat dünyası artık çalışma masalarında da dikkatle takip edilecek diyebiliriz.

Arkası yarın metinler de var

Bu çalışma bir kitap takvim olduğuna göre bir kitapta olması gereken her tür edebiyat eseri de düşünülmüş ve bu eserler takvimde yer almış. Birkaç gün süren uzun soluklu deneme ve öyküler de bir yıl boyunca okuyucularını bekliyor olacak. Diyanet’in süreli yayınlarında yayınlanmış eserler dergi sayfalarından sıyrılıp bir seçki şeklinde takvim kitaba yerleştirilmiş.

İlki yapılan bu kitap takvim umarım ki devam ederek ve gelişerek okuyucularla buluşur. Bir yılı edebiyat dünyasından isimlerle geçirmemizi sağlayacak bu çalışmada emeği geçen herkesi kutlamak gerek. Zihinleri tazeleyecek kitap takvim edebiyatın yıl boyunca göz önünde olmasına da vesile olacak.

Takvimde yer alan Bahaeddin Karakoç’a ait şiirden bir bölüm ile yazımı sonlandırayım.

“Allah’ım, dağları uykuyla tanıştır
Benim gibi düş görsünler, hayâl kursunlar
Dört mevsim güzeldir bütün dağlar
Bir de konuşsalar, şiir yazsalar
Bir dilleri var da beni mi anlamıyorum.”

 

Mustafa Uçurum

Yayın Tarihi: 07 Şubat 2017 Salı 13:32 Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2017, 13:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tuna
Tuna - 6 yıl Önce

Nereden satın alabiliyoruz?

Muammer
Muammer - 5 yıl Önce

Fatih müftülüğünün yanındaki diyanet yayınevine sordum öyle bişey görmemişler. Akdeniz caddesindekine sor dediler, oraya indim sordum oradada yokmuş görüp duymamışlar.Sanırım yok olan bişeyi arıyoruz :)

banner19

banner36