Diyanet Fatih projesini destekliyor

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ve üç gün süren “'Yaygın Din Eğitimi Sempozyumu'” değerlendirme ve kapanış oturumuyla sona erdi.

Diyanet Fatih projesini destekliyor

Sempozyumun kapanış ve değerlendirme oturumunu yöneten Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, başarıyla tamamlanan sempozyumun din eğitimi alanında yapılacak çalışmalara önemli bir ivme kazandıracağını söyledi. Sempozyumun yaygın din eğitimi çalışmaları için yeni bir başlangıç olması gerektiğine değinen Başkan Görmez, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bu noktada büyük sorumluluk düştüğünü ifade etti.

Akademisyenler, din görevlileri ve Kur’an kursu öğreticilerinin bir araya gelerek din eğitimi alanında düzenlenen bir sempozyuma katılmalarının önemine değinen Başkan Görmez, kurumsal taassuba düşülmeden çalışmaların devam etmesi gerektiğini dile getirdi.

Fatih projesine Diyanet İşleri Başkanlığından destek

Diyanet İşleri Başkanı Görmez kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, eğitim sistemini 12 yıl kesintisiz ve kademeli olarak düzenleyen yasada yer alan seçmeli “Kur’an-ı Kerim” ve “Hz. Peygamberin Hayatı” dersleri hakkında Diyanet İşleri Başkanlığının da katkıda bulunabileceğini söyleyerek; “Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Dini Yayınlar Genel Müdürlüğünün, çocuklarla ilgili çalışmalar yapan edebiyatçı, yazar ve ilahiyatçılarla bir araya gelerek, çalışmalar yapması gerekiyor” dedi. Başkan Görmez, Fatih projesine de değinerek şöyle konuştu: “Bu projeye Kur’an-ı Kerim programları, çocuklara çocuk diliyle Kur’an öğreten programlar ve Hazreti Peygamberin hayatını çocuklara çocuk diliyle anlatan resimli programlar hazırlayarak katkıda bulunmalıyız. Proje genelleştirilmeden ve sorunlar birikmeden önce çalışmalar yapılması gerektiğini belirtmek istiyorum.”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunulan yasada yer alan seçmeli “Hazreti Peygamberin Hayatı” dersi hakkındaki düşüncelerini de söyleyen Başkan Görmez, şöyle konuştu: “Sadece Resul-i Ekrem’in değil, bütün Peygamberlerin hayatının bu derse eklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Böyle olursa aliyyü’l âlâ olur. Hâttâ, Hazreti Peygamberin hayatına dair bir program hazırlanırken, risalet zincirinin bütün halkaları o programa konulmalı. Hazreti Âdem ile başlayan risalet zincirini anlattıktan sonra Hazreti Peygamberin hayatını anlattığımız da, Onun hayatı daha iyi anlaşılacaktır.”

Değerlendirme ve kapanış oturumuna Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Yaparel de katıldı.

 

Üsame Varol haber verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2012, 23:32
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13