Diyanet Çocuk dergisinde 'Kudüs'

Diyanet Çocuk dergisi, Ocak 2018 tarihli 450. sayısını Kudüs'e ayırdı.

Diyanet Çocuk dergisinde 'Kudüs'

Diyanet Çocuk dergisi, Ocak 2018 tarihli 450. sayısında “Kudüs nedir? Bizim dünyamızda neye karşılık gelir?” sorularına cevap aradı.

Dergide ‘O Söylüyorsa Doğrudur’ başlığı ile Rasulullah’ın İsra ve Mirac’ına Hz. Ebu Bekir’in iman etmesi ve sıddîk lakabını alması, ‘Kudüs Sözlüğü’ ile Kudüs’le ilgili bilmemiz gereken kavramlara yer verilirken, ‘Bunları Biliyor musunuz’ köşesinde Kudüs hakkında bilmediklerimizi öğreniyoruz.

Dergi sayfaları arasında Kur’an’a göre Benî İsrail’in kısa bir tarihini, Hz. Musa ve kavminin başından geçenlerin anlatıldığı bazı surelerin tanıtımını, Kudüs’e hizmet götürmek için birbiri ile yarışan Müslüman Türk Devletleri’ni kısaca göreceksiniz. Dergide Hz. Ömer ve Kudüs’ün ikinci fatihi Selahaddin-i Eyyûbî için de ayrı bölümler hazırlanmış. Kronoloji bölümünde ise Milattan önce başlayıp günümüze gelene kadar Kudüs’te yaşananlara kısaca değiniliyor.

Derginin çizgi karakterlerinden Allame Nine torunlarına Kudüs gezisi dönüşü Kudüslü çocuklardan selam getirirken Mavi ve ablaları Kudüs’e nasıl gidebileceklerinin yolunu araştırıyor, Zehra ve Burçin ile Burhan Kudüslü çocuklara dua ediyorlar.

48 sayfalık derginin ortasında ise Mescid-i Aksa ve içindeki tarihî camilerle, kubbe, minare, kapı, sebil, medrese gibi bazı yapıları gösterip tanıtan sayfa yer almakta. Dileyenler bu sayfayı duvarlarına asabilir.

Dergide Kudüs ile ilgili yazılmış şiirler de okuyucularını bekliyor.

http://www2.diyanet.gov.tr/DiniYay%C4%B1nlarGenelMudurlugu/DergiDokumanlar/Cocuk/2018/ocak_cocuk.pdf

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2018, 13:35
YORUM EKLE

banner19

banner13