Dinimize, dilimize, tarihimize sahip çıkmalıyız

Murat Başaran, Babıali Sohbetleri'nde aydınlar hakkında konuştu.

Dinimize, dilimize, tarihimize sahip çıkmalıyız

 Türkiye’de aydınlar meselesi, Cağaloğlu’nda bir toplantıda ele alındı. Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından düzenlenen “Bâbıâli Sohbetleri”nde konuşan gazeteci yazar Murat Başaran, İsmail Sefa ile birlikte hazırladıkları Beyaz Türklerin Günah Defteri isimli eserin ortaya çıkış hikâyesini anlatırken dinleyicilerden de katkıda bulunanlar oldu.

Açış konuşmasını yapan Mehmet Nuri Yardım, ‘Aydınlar’ meselesinin  Cumhuriyet tarihi boyunca tartışılıp sorgulandığını söyledi. Peyami Safa’dan Ahmet Hamdi Tanpınar’a, Cemil Meriç’ten Kemal Tahir’e pek çok münevver, yarı aydınları, sömürge aydınlarını, köksüz aydınları, Batıcı aydınları kıyasıya eleştirdiğine dikkat çeken Yardım, Murat Başaran’ın hazırladığı eserde bu aydınların hâl, davranış ve sözlerinden örnekler sundu.

“Türkiye’de Köksüz Aydınların Günah Defteri” başlıklı toplantının takdimcisi ve idarecisi Mehmet Fatih Can’dı. Can, toplantıda öncelikle muhtevası tam bilinmeyen ‘Beyaz Türkler’i izah etti, bunların kim olduklarını ve neler yaptıklarını anlattı. Murat Başaran da konuşmasında “Beyaz Türklerin mağduru bizler olduk. Ama bizi dışlayanlara hiçbir zaman düşman olmadık, sesimizi çıkarmadık. Dünyada örneği yok ama ilk defa biz geçmişteki idarecilerimize, padişahlarımıza düşmanlık edildi. Güya Osmanlı kötüydü, biz demokrasi ile idare edilecektik, olmadı. Hâlbuki biz büyük bir medeniyetin sahibi idik.” dedi. Başaran konuşmasının ardından Beyaz Türklerin Günah Defteri kitabından bazı örnekler verdi. Ve yarı aydınların toplumdan ne kadar uzak düştüklerini gösteren sözlerini ve açıklamalarını dinleyicilere aktardı. Mehmet Fatih Can da konuşmasının sonunda bir milleti oluşturan üç fil ayağı olduğunu, bunların da din, dil ve tarih olduğunu belirterek, “Bu konuda şuurlanmalıyız. Bu mefhumlara sahip çıkmalıyız.” dedi.

Timaş Kitapkahve’de düzenlenen toplantıya pek çok yazar, sanatçı ve aydın iştirak etti. Mehmet Fatih Can’ın ardından Yavuz Bülent Bâkiler, Dursun Gürlek ve diğer bazı dinleyiciler katkıda bulunup, konuşmacılara çeşitli sorular yönelttiler. Program, şehitlerin ruhuna okunan Fatiha ve çekilen hâtıra fotoğrafları ile son buldu.

 

Osman Esgice haber verdi

Yayın Tarihi: 05 Eylül 2015 Cumartesi 13:07 Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2015, 13:07
banner25
YORUM EKLE

banner26