Din ve Hayat'tan 'gençlik' dosyası

DV-İstanbul Müftülüğü Din ve Hayat dergisinin 25. sayısı yayımlandı

Din ve Hayat'tan 'gençlik' dosyası

4 ayda bir yayın faaliyetini sürdüren TDV-İstanbul Müftülüğü Din ve Hayat dergisinin 25. sayısı yayımlandı.

25. sayısını güncel bir meseleye, "Gençlik" konusuna ayıran dergide özellikle popüler kültür, dünyevileşme ve yabancılaşma kıskacında Gençlik meselesi değerlendiriliyor. Birbirinden önemli konuların ve yazarların yer aldığı derginin bu sayısında İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran "Ömrün En Bereketli ve En Tehlikeli Dönemi" yazısı ile Kur'an'dan ve İslâm tarihinden önemli portreler ve sahneleri kaleme aldı. Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, "Kur'an'da Gençler" başlıklı yazısında ile Hz. Musa ve Hz. Yusuf'u konu edindi. Yrd. Doç. Dr. Fatımatüz Zehra Kamacı "Hz. Peygamberin Gençliği"ni, Prof. Dr. Bünyamin Erul ise "Hz. Peygamber ve Gençler"i kaleme aldılar. Dosyada ayrıca "Popüler Kültür ve Din", Yrd. Doç. Dr. Bayram Sevinç; “Popüler Kültür ve Gençlik”, Prof. Dr. Mustafa Tekin; "Gençlik Yabancılaşma ve Din", Prof. Dr. Faruk Karaca; "Gençlerde Din ve Dünyevileşme", Prof. Dr. Asım Yapıcı; "Ergenlik Döneminde Ebeveynin Rolü" ise Prof. Dr. Behiye Alyanak tarafından kaleme alındı.

Bu sayıda gençliğe örneklik teşkil etmesi açısından Ashab-ı Kehf, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin, Abadile ve Fatih Sultan Mehmet portrelerine yer verildi.

Bu sayının mülakatları ise Prof. Dr. Kemal Sayar, Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç ve Dr. Ayşe Hümeyra Ökten ile gerçekleştirildi.

Din ve Hayat dergisi, bu sayısında ve bundan sonraki sayılarda da devam etmek üzere "İstanbul Müftülüğü Arşivi" başlığıyla yeni bir bölüm açtı. Bu sayıda İsmail Necati Efendi, Çerkeş Şeyhizade Seyyid Ahmet Muhtar Efendi biyografileri yer alırken, 1924'ten başlamak üzere “Gazetelerde İstanbul Müftülüğü” taramaları bu sayıda da devam etmektedir.

Din ve Hayat gergisi gelecek 26. sayısı "Namaz" başlığı ile yayınlanacak.

İrtibat: Din ve Hayat Dergisi, İstanbul Müftülüğü Ek Binası, Molla Fenari Mah. Vezirhan cad. Çemberlitaş-Fatih /İstanbul

0 212 526 16 80/15-0 505 314 69 78

kamilbuyuker@gmail.com

dergi@istanbulmuftulugu.gov.tr

www.dinvehayatdergisi.com

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2015, 11:19
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13