Din ve Hayat dergisinin 36. sayısı yayımlandı

Din ve Hayat dergisinin 36. Sayısı “Oyun ve Eğlence” dosya konusu ile yayımlandı.

Din ve Hayat dergisinin 36. sayısı yayımlandı

Her sayısında farklı bir konuyu gündemine alan dergi bu sayısında Kur’anî iki kavram olan lehv ve laib (oyun ve eğlence) konusunu işliyor. Bu iki kavramdan yola çıkarak hayatı sadece oyun ve eğlenceden, gelip geçici hevâ ü hevesten ibaret görmeyip kaybettiğimiz hakikatleri hatırlatırken, “Müslümanın hayatında oyun ve eğlence nerededir, yahut nerede durmalıdır?”ı sorguluyor. 

Dosyada İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz, “Kültürümüzde Oyun ve Eğlence” başlığı ile kaleme aldığı yazısında Kur’anî kavramlardan yola çıkarak ilim ve irfan geleneğimizde oyun ve eğlencenin ne ölçüde ve nasıl yer aldığını yorumluyor. “Lehv, Laib ve Meta Olarak Dünya” yazısında ise Lütfi Bergen, bu Kur’anî kavramları sosyoloji ve felsefenin imkanlarını kullanarak açıklıyor. Prof. Dr. Bayram Akdoğan, mûsikî, oyun ve eğlence ile irtibatlandırılmaya çalışılan ayetleri değerlendiriyor. Bu hususta lehte ve aleyhte serdedilen görüşlere yer veriyor. Doç. Dr. Elnure Azizova, İslâm öncesi toplumda eğlence kültürünü kaleme alırken, Peygamberimiz’le birlikte inşa olunan İslâm toplumunda eğlencenin yerini ise Doç. Dr. İsmail Pırlanta detayları ile açıklıyor. Prof. Dr. Necdet Tosun yazısında tasavvuf ehlinin dünyasında oyun ve eğlenceyi değerlendirirken, oyun ve eğlencede dengelerin neler olduğunu fıkıh penceresinden Dr. Yunus Keleş dergimiz için aktarıyor.

 Bu sayıda Ömer Tuğrul İnançer ve Türkiye İzci Federasyonu Başkanı Hasan Subaşı ile yapılmış söyleşiler dosyaya ayrı bir zenginlik katmaktadır.

Gençlerimizi ve çocuklarımızı ağına alan ve onların ruhlarını küçük ekranlara hapseden dijital bağımlılıkla ilgili Dr. Mehmet Dinç, dijital oyunların din eğitiminde kullanımını ve bu alanda yapılanları Dr. Öğretim Üyesi Bilal Yorulmaz kaleme alıyor.

Dergide bunun yanında Oyun ve Eğlence başlığı altına sıkıştırılıp birer zehire dönüşen tehlikeyi hatırlatma, çocuklarla birlikte yetişkinlerin de oyun ve eğlence tasavvurlarının tadiline yönelik bazı ipuçları vermektedir.

Yayın Tarihi: 24 Aralık 2018 Pazartesi 18:00 Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2018, 12:43
banner25
YORUM EKLE

banner26