Din ve Hayat dergisinden 'Vakıf Medeniyeti' dosyası

Din ve Hayat dergisinin “Vakıf Medeniyeti” konulu 30. sayısı yayımlandı.

Din ve Hayat dergisinden 'Vakıf Medeniyeti' dosyası

İstanbul Müftülüğü ve TDV İstanbul Şubesi’nin ortak yayını olan Din ve Hayat dergisinin “Vakıf Medeniyeti” konulu 30. sayısı yayımlandı. Dergi, camisi, tekkesi, çeşmesi, imareti, medresesi, mektebi ile hâlâ ayakta kalmayı başarabilen Vakıf Mirasımız üzerine bir dosya hazırladı.

Vakıf Medeniyeti konulu yeni sayı İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz’ın “Vakıf Medeniyetinde Vakıf Hassasiyeti” konulu yazısı ile başlıyor. Prof. Dr. Seyfettin Erşahin, Vakıf düşüncesini temel dinamiklerini ele aldığı yazısında meseleyi dinî ve ahlakî, ruhî/psişik, ekonomik ve toplumsal, siyasal ve kültürel olarak sınıflandırıyor. Yrd. Doç. Dr. Selim Argun ise hayatı ile bizlere vakıf meselesini en müşahhas şekli ile ortaya koymuş Efendimiz (s.a.v.)’i ve İslam tarihinde ilk vakıfları yazısında konu ediniyor.

“Yardımlaşma ve Dayanışmanın Adı: Vakıf” isimli yazıyı Prof. Dr. Mehmet Bayyiğit kaleme alırken, “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Vakıf Geleneği”ni ise Dr. Nazif Öztürk değerlendiriyor. Dr. Mustafa Küçük “Osmanlı Döneminde Vakfiyeler ve Önemi”ni kaleme alırken, “Şer’iyye Sicillerinden Merhamet Timsali Vakfiye Örnekleri”ni ise Esra Yıldız yazısında konu ediniyor.

İki önemli portre yazısı bu sayıda yer alıyor: “Şeyhülislam, Hattat ve Vâkıf Veliyyüddin Efendi” ve ömrünü vakıf meselelerine adamış bir isim “Ali Himmet Berki”.

Yine vakıf hizmetinde çok önemli iz bırakmış hanım sultanları ise Hilal Ferşatoğlu’nun kaleminden okuyacaksınız.

Bu sayıda İstanbul’un bir vakıf şehri olduğu vurgusunu güçlü bir şekilde seslendiren Prof. Dr. Sadettin Ökten ve İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü Mürsel Sarı ile yapılan söyleşiler de yer alıyor.

 

Din ve Hayat dergisi

İstanbul Müftülüğü Ek Hizmet Binası, Molla Fenari Mah. Vezirhan cad., Nuruosmaniye Camii Avlusu, Çemberlitaş-Fatih/İstanbul

0 212 526 16 80/ 15

0 505 314 69 78

İstanbul.dergi @ diyanet.gov.tr

www.istanbul.diyanet.gov.tr

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2017, 14:03
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26