Din ve Hayat dergisinden 'İbnü'l Vakt' dosyası

Din ve Hayat dergisinin “İbnü’l Vakt” konulu 29. sayısı yayımlandı.

Din ve Hayat dergisinden 'İbnü'l Vakt' dosyası

Din ve Hayat dergisinin 32. sayısı çıktı

İstanbul Müftülüğü ve TDV İstanbul Şubesi ortak yayını olan Din ve Hayat dergisinin “İbnü’l Vakt” konulu 29. sayısı yayımlandı.

Din ve Hayat Dergisi hepsini aslında “ân”ın içerisinde değerlendirebileceğimiz ve adına vakit, saat, dehr, zaman, ân-ı daim dediğimiz kavramlarla da ifade edilen bir dosya hazırladı.

Dosya İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz’ın “İbnü’l Vakt Olmak” ya da “Ân’ı Yaşamak” yazısı ile başlıyor. Kur’an’da farklı kelime ve kavramlarla ifade edilen “zaman” mefhumunu “Kur’an’da Zaman” yazısı ile Prof. Dr. Faiz Kalın değerlendiriyor.

Efendimiz (s.a.v.) zamanı ve Efendimiz’in zaman yönetimi iki ayrı yazıya konu oldu. Yazıları Yrd. Doç. Dr. Fatımatüzzehra Kamacı ve Rukiye Aydoğdu Demir kaleme aldılar. “Klasik İslâm Düşüncesinde Zamanın Hakikati Meselesi”ni Fahreddin Râzî, Dâvûd el-Kayserî ve İbn Arabî gibi önemli isimlerin eserleri üzerinden değerlendiren yazıyı ise Muhammed Yetim kaleme aldı. Zaman değişmesi ile ahkâm değişir mi sorusuna cevap bulunabilecek yazıyı ise Prof. Dr. Mehmet Erdoğan kalee aldı.

Zaman’ı ve zamanda sürekliliği ifade eden bir başka kavram ise “ân-ı daim”. Köklü irfan geleneğimizin zengin kavramlarından olan “ân-ı daim” yazısını Prof. Dr. Mustafa Kara yazdı. “Toplumun Ruhunu Anlamada Zamanın Önemi” yazısını Prof. Dr. Ejder Okumuş kaleme alırken, zamane gençliğinin içinden geçtiği koridoru ise Erol Erdoğan değerlendiriyor

Yine içinde yaşadığı zamanın çarpıklıklarına başkaldırıp, mağara ile sembolize edilen tevhid evine sığınan Ashab-ı Kehf’in “uzun” hikâyesini Yrd. Doç. Dr. Zehra Gözütok Tamdoğan kaleme aldı. Beşir Ayvazoğlu okuru edebiyatçılarımızla zamanda yolculuğa çıkarırken, Şule Gürbüz de zamanın felsefesi üzerine bir yazı ile dergiye katkı sundular.

Bu sayıda düne dair II. Abdülhamid Dönemi Saat Kuleleri, Muvakkithâneler, Osmanlı’da zamanı tayin eden araçlar farklı yazı ve yazarlara konu oldular.

Ayrıca bu sayıda eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan ile zamanı aşan tecrübeleri ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç ile de irfan geleneğimizin penceresinden zaman konuşuldu.

 

İrtibat:

Din ve Hayat Dergisi, İstanbul Müftülüğü Ek Hizmet Binası, Molla Fenari Mah. Vezirhan cad. Nuruosmaniye Camii Avlusu, Çemberlitaş-Fatih/İstanbul

0 212 526 09 68/15

Web adresi: www.istanbul.diyanet.gov.tr

Mail: istanbul.dergi @ diyanet.gov.tr

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2017, 12:52
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26