Dinî tiyatro tez konusu oldu

BSV'de tez toplantılarında merakla beklenen bir tezi dinleyebilirsiniz.

Dinî tiyatro tez konusu oldu

Bilim ve Sanat Vakfı’nda akademik çalışmaların değerlendirildiği tez sunumları toplantıları yapılıyor.

23304
Hasan Nail Canat

Sanat Araştırmaları Merkezi Kırkambar Tez Sunumu programının Ocak ayı programında önemli bir alan irdelenecek: “Tiyatro ve Din: Türk Tiyatrosu Örneği” Sümeyye Karaarslan’ın hazırladığı bu tez özellikle çağdaş dönem Türk tiyatrosunu ele alması bakımından önem arz ediyor. Karaarslan, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde hazırladığı tezinde Türk tiyatrosunda dinî öğelerin kullanımını ve dinin tiyatroya olan yaklaşımını inceliyor.

“Tiyatro ve din ilişkisi”, “dinin tiyatroya bakışı” ve “dinî tiyatro” gibi üç ana konu üzerinden giden tez öncelikle Geleneksel Türk Tiyatrosunda dinin önemine ve yerine değiniyor. Tez, bazı tiyatro oyunlarındaki dinî öğeleri araştırarak Cumhuriyet Öncesi Türk Tiyatrosu, Çağdaş Türk Tiyatrosu ve Son Dönem Türk tiyatrosu olmak üzere üç dönemdeki din algısını ve dinî tebliğ amaçlı yapılan tiyatronun var oluşunu ve günümüzde geldiği noktayı, örnekleriyle ortaya koyuyor

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezindeki toplantı 13 Ocak Perşembe, saat 18’de yapılacak. Sümeyye Karaarslan’ın tezi Marmara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı, Din Psikolojisi Bilim Dalı’nda, Prof. Dr. Ali Köse danışmanlığında kaleme alınmış, İstanbul’da 2010 yılında kuruldan geçmiş.

Murat Karaca haber verdi

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2011, 01:02
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26