Din peygambersiz olmaz!

Yusuf Özkan Özburun, Kırkambar Kitap Okumaları seminer dizisinde Suriye ulemasından Hüseyin Cisri Efendi’nin Risale-i Hamidiyye eserini tanıttı.

Din peygambersiz olmaz!

Sosyolog yazar Yusuf Özkan Özburun, Zeytinburnu Belediyesinin düzenlediği Kırkambar Kitap Okumaları seminer dizisinde Kasım ayında Suriye ulemasından Hüseyin Cisri Efendi’nin Risale-i Hamidiyye eserini tanıttı. Özburun;  Hüseyin Cisri Efendi’nin Elmalılı Hamdi Yazır gibi bir çok âlime irşad ve kılavuzluk etmiş olan kitabının bugünkü ilim adamlarının kütüphanesinde yer almamasının büyük bir eksiklik olduğuna değindi.

Yusuf Özkan Özburun’un Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde İslam coğrafyasının mühim âlimlerinin eserlerini anlattığı Kırkambar Kitap Okumaları seminer dizisi kitap severler büyük ilgisiyle karşılık buluyor. Suriye ulemasından Hüseyin Cisri Efendi’nin Risale-i Hamidiyye kitabının ilmi kelamda yeni bir çığır açtığını belirterek sözlerine başlayan Özburun; “Risale-i Hamidiyye dinin inan ve ibadetler dışında, hikmet boyutunu canlandıran eserlerden biridir. Hüseyin Cisri Efendi, çağımızda çok tartışılan nübüvvet meselesine de kitabın başında yer vermiştir. Kitap, Batılıların başlattığı peygamberlik gerekli mi, değil mi tartışmasındaki sorulara önemli cevaplar veriyor.” diyerek kitabın içeriğini anlattı.

Risale-i Hamidiyye kitabında meselenin Peygamber Efendimizin davasının başladığı günlerdeki durumundan yola çıkarak pedagojik bir üslupla anlatıldığını ifade eden Özburun; “Bu bir tenbihat kitabı değildir. Risale-i Hamidiyye bir irşad kitabıdır. Kitap ilmi meselelerde alimce bir duruşun nasıl olması gerektiğini gösteriyor. Peygamberin nübüvvetini Kur’an ile anlatıyor. Bugün de Hz. Peygamberimizi insanlara Kur’an ile anlatmaya devam etmeliyiz. Sadece hadis, kıssa ile anlatırsak eksik kalır.” dedi.

Kitabın diğer bir özelliğinin mucizelere de yer verilmesi olduğunu belirten Özburun; “Kitapta o dönemde halka kadar inen bir bozulmaya dikkat çekiliyor. Peygamber mucizelerine itiraz ve inkar edenler için ilmi metodlarla  mucizeler akla yakınlaştırılıyor. Peygambersiz bir din oluşturmaya çalışanlara karşı, mucizeler açıklanıyor. Çünkü din peygambersizleştirildiğinde o dine inananları istediğiniz gibi yönlendirebilirsiniz. Kitapta bu tehlikenin önüne geçecek çok kıymetli yazılar yer alıyor.” sözleriyle kitabın bugün içinde çok büyük bir önem taşıdığını ifade etti.

Yusuf Özkan Özburun, Aralık ayında dinleyicilerine Elmalılı M. Hamdi Yazır- Tahlili Felsefe Tarihi kitabını tanıtacak.

 

Cansu Çınar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2013, 00:38
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13