Din eğitiminde neredeyiz?

Tohum dergisinin dosya konusunda dünü, bugünü ve yarınıyla din eğitimi ele alınıyor.

Din eğitiminde neredeyiz?

İmam-Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER)’in yayın organı Tohum dergisi, Eylül-Ekim sayısıyla okuyucusuyla buluştu. 137. sayısına ulaşan derginin dosya konusu ise “Türkiye’de Dinî Eğitimin Geldiği Nokta”. Özellikle 28 Şubat sonrası dönemin incelenerek sayfalara taşındığı dergide din eğitiminde imam-hatiplerin rolünden, Kur’an kurslarına, ilahiyat müfredatından devletin din eğitiminde izlediği sürecin değerlendirmesine kadar birçok konuda yazı ve röportajlar yer alıyor.

Tohum dergisi
(+)

Özelikle son yıllarda kaybolan hafızlık müessesesine de vurgu yapılan Tohum Dergisi’nin yazarlarından Prof. Dr. Bekir Topaloğlu ilahiyat fakültelerindeki eğitimi ele alırken, yazılarıyla Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, Dr. Mehmet Korkmaz, Şaban Karaköse, Hüseyin Karaca gibi birçok isim din eğitimine mercek tutuyor.

Din Eğitimi ve Öğretimi ve Türkiye’de Din Eğitimi kitaplarının da yazarı olan Prof. Dr. Halis Ayhan ile Rabia Ayaz’ın yaptığı röportaj, din eğitimi ile ilgili kavramları yerli yerine koymak açısından geniş bir pencere açıyor.

Dinî eğitimin yurtdışındaki örneklerle karşılaştırıldığı bir dosyanın da yer aldığı 137. sayının nostalji köşesinde 60’lı ve 70’li yılların Ramazan aylarından bir rüzgâr sizleri bekliyor.

Yeni albüm hazırlıkları içinde olan usta kanun virtüözü Göksel Baktagir ile Ayşe Çoban’ın söyleşisi, Cihan Aktaş’ın mor çiçekli hikâyesi ve imam-hatiplilerin anayasa referandumuna neden evet dediklerinin gerekçesi Eylül-Ekim sayısının gündemleri arasında…

İbrahim Özdabak’ın karikatürüyle çizgilere anlam giydirdiği, editörlüğünü İsmihan Şimşek’in yaptığı Tohum dergisinin İHL Derneği tanıtımında ise, sadece hanımlardan oluşan yönetim kadrosuyla diğer İHL derneklerinden farklı bir tabloya sahip Kazım Karabekir İHL Mezunları ve Mensupları Derneği (K-DER) yer alıyor.

Dergiye www.onder.org.tr ve [email protected] adresinden, 0 212 519 09 53–519 12 76 no’lu telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Yayın Tarihi: 02 Eylül 2010 Perşembe 22:39 Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2010, 22:39
YORUM EKLE

banner19

banner36