Dil ve Edebiyat'ın Şubat sayısı çıktı

Dil ve Edebiyat dergisi Şubat sayısında 17 Aralık sürecini değerlendiriyor. Derginin okuyucularına bir de armağanı var.

Dil ve Edebiyat'ın Şubat sayısı çıktı

Dil ve Edebiyat dergisi, 62’inci [Şubat] sayısına 17 Aralık’ta başlayan sürecin arka plandaki entelektüel kökenlerini irdeleyen Kaynaklardan Mahrum Akıl başlıklı yazısıyla başlıyor. Dil ve Edebiyat imzalı yazı; bir yönüyle güncel sosyo-politik konuları ele almakla beraber akıl-akletme gibi kavramaları hatırlatarak medeniyetler arası farklılıklara da dikkat çekerek sorunun kaynağına inmeyi deniyor.

Dil ve Edebiyat dergisinin bir diğer önemli başlığı Cahit Zarifoğlu dosyası… Zarifoğlu hakkında iki yetkin isim yazıyor: Mehmet Atilla Maraş ve Hüseyin Yorulmaz. Maraş, Şiiri Tüllerle Örtülü Şair: A. Cahit Zarifoğlu başlıklı yazısında “Cumhuriyet dönemi şiirimizin 1960 kuşağı içindeki en güçlü ve özgün şairi” dediği Zarifoğlu’nu anlamaya yardımcı olacak tespit ve hatıralarını paylaşıyor.

Hüseyin Yorulmaz ise uzun zamandır çalıştığı ve yakında yayımlanacak Necip Fazıl kitabından Üstad ile Zarifoğlu arasındaki ilişkiyi aydınlatan tadımlık parçalar sunuyor. Üstad Necip Fazıl ile ilişkisi bağlamında Zarifoğlu portresinin daha da belirginleştiğini söylemek mümkün.

Dil ve Edebiyat’ın Şubat sayısında yer alan Mevlâna İdris söyleşisi ise çocuk edebiyatı, çocukluk ve Mevlâna İdris’in dünyasına ışık tutuyor. Söyleşi başlığına da taşınan ve çocukları Dünyanın Kaçak Yolcuları olarak tanımlayan ifadelerinde İdris, kendini çocukluğun hususi dünyasına davet etmeyi sürdürdüğünü belirtiyor. Mevlâna İdris, çocukluk evreninde sürdürdüğü yolculuğun yazar olarak kendini yeni yöntemlere, teknik arayışlarına ittiğini de yine cevaplarında haber veriyor.

Dil ve Edebiyat dergisinde öne çıkan bazı başlıklar da şöyle;

Ezan ve Edebiyat, Prof. Dr. Hikmet Özdemir
“Toplum Sözleşmesi”, Mehmet Habil Tecimen
Kura-hikâye-, Ömer Çelik
Döşek –şiir-, Nevzat Bayhan
Simsiyah–şiir-, Müştehir Karakaya 
Aşıma Gazeli –şiir-, Zafer Acar

Dil ve Edebiyat dergisi "Şiir Yıllığı 2013" Çıktı

Dil ve Edebiyat dergisinin Şubat sayısının okuyucularına bir de armağanı var:

2013 Şiir Yıllığı…

Bu yıl da yine Zafer Acar tarafından hazırlanan yıllık, Zafer Acar ve Üzeyir İlbak’ın sunuş yazılarıyla açılıyor. İlerleyen sayfalarda ise Acar, İlbak ve Abdullah İlhan’ın modern şiirimizin ustalarından Cahit Koytak’la gerçekleştirdiği önemli bir söyleşi yer alıyor. Cahit Koytak’ın ilk söyleşisi niteliğini taşıyan bu sohbet, Koytak’ın şiirini kavramak isteyenler için sıkı ipuçları içeriyor.

Okuyucu, Zafer Acar’ın edebiyat dergilerinin geçen yılki verimlerini irdeleyen metninin ardından titizlikle seçilmiş şiirlerle buluşuyor. TDED 2012 Şiir Yıllığı gibi bu yıllıkta da dilimize kazandırılan şiirlere özel bir yer ayrılmış.

TDED yıllıklarını edebiyatseverler açısından gerçek bir şölene dönüştüren asıl etken, yıl içinde yayımlanmış edebiyat kitapları hakkında yazılmış derinlikli makaleler... Bu yılki yıllıkta da yine onlarca şiir kitabı hakkında Zafer Acar, Abdullah İlhan, Aykut Nasip Kelebek ve Selim Sina Berk tarafından kaleme alınmış eleştirel metinler bulunmakta. Bu eleştirel metinlerde yalnızca şiir kitapları değil, geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan Sedat Umran ve Ahmet Erhan gibi şairler de değerlendiriliyor.

Yıllığın bir diğer sürprizi ise soruşturma bölümü: Şiirimizin seçkin isimleriyle gerçekleştirilen bu soruşturma sayesinde, 2013’ün edebiyatımızda bıraktığı izler ve genel olarak edebiyatımızın gidişatı hakkında ufuk açıcı kanaatler edinmek mümkün…  Sonuç itibariyle 600 sayfayı aşkın hacmiyle TDED 2013 Şiir Yıllığı, bütün edebiyatseverlerin kitaplığında bulunmayı hak ediyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2014, 22:45
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26