Dil ve Edebiyat'ın Nisan sayısı çıktı!

Dil ve Edebiyat dergisinin 64’üncü sayısında Mustafa Yazgan hakkında yazılmış yazıların yoğun bir yer tuttuğu görülüyor.

Dil ve Edebiyat'ın Nisan sayısı çıktı!

Dil ve Edebiyat dergisinin 64’üncü sayısında Mustafa Yazgan hakkında yazılmış yazıların yoğun bir yer tuttuğu görülüyor. Zübeyir Yetik, M. Atilla Maraş ve Hüseyin Yorulmaz’ın kaleme aldıkları yazılar Mustafa Yazgan’ın kısa bir biyografisini sunarken kültür hayatımızdaki yerini de belirginleştiriyor.

Zübeyir Yetik, “Dava’nın yarım asırlık çilekeş hamalı” olarak tanımladığı Yazgan hakkında şunları söylüyor: “Her yaşa hitap eden her türden 50’ye yakın kitap, yüzlerce makale sahibi... Anadolu ve Avrupa’daki konferanslarıyla 50 yılı aşkın bir zamandır insanlara ışık saçan bir kelam erbabı... Daha özlü bir cümleyle tanımlarsak Dava’nın yarım asırlık çilekeş hamalı...”

Atilla Maraş ise, Yazgan ile tanışmasından sonraki süreci anlatırken yakın dönem tarihine de ışık tutuyor. Maraş, Yazgan’ın dinî duyarlılık ve siyasi bir bilinç aşılayan meydan konuşmaları, konferansları ile bir neslin yetişmesine ne tür katkılar sağladığının altını çiziyor. Maraş, yazısını, Mustafa Yazgan’ın gençlere vasiyeti ile bitiriyor.

Hüseyin Yorulmaz ise Necip Fazıl ile Mustafa Yazgan ilişkisi üzerinde duruyor. Yorulmaz, Üstad’ın Yazgan’ı keşfetmesi ve sonraki yıllarda onun yetişmesi için gösterdiği özeni ortaya koyuyor. Yorulmaz’ın yazısında Yazgan’ın, Necip Fazıl -Turgut Özal ilişkisinin boyutlarını gösteren hatıralarına da yer veriliyor. Dil ve Edebiyat okurları, Üstad’ın Özal ailesi ile ilişkilerini Hüseyin Yorulmaz’ın yazısından öğrenebilecekler.

Dil ve Edebiyat dergisinde bu ay dikkat çeken isimler, dergiye şiirleriyle katkı sağlayan Cahit Koytak ve Mustafa Ökkeş Evren… Koytak’ın Kanatlı Kapı adlı şiiri ile Evren’in Darbeci başlıklı şiirleri Dil ve Edebiyat dergisinde…

Mustafa Özçelik ise şiir ırmağımızın köşe taşlarından Fuzulî’nin Su Kasidesi’ni yorumluyor. Özçelik, “su” imgesinin kültürel arka planına da değiniyor.

Son yıllarda bir bağımlılık sorunu haline gelen sosyal medya aynı zamanda “dil” sorunları da doğuruyor. Teknoloji, Bağımlılık ve Dil başlıklı yazısıyla Nevzat Bayhan soysal medyanın Türkçe ve iletişim dili açısından ortaya çıkan sorunlarına dikkat çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2014, 23:51
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26