Dil ve Edebiyat Hicret Şairi'ni anıyor

Yakın dönem şiirimizde ‘Hicret Şairi’, ‘Kudüs Şairi’ gibi adlarla anılan Mehmet Akif İnan, Dil ve Edebiyat’ın Ocak sayısında usta kalemlerce anılıyor.

Dil ve Edebiyat Hicret Şairi'ni anıyor

Yakın dönem şiirimizde ‘Hicret Şairi’, ‘Kudüs Şairi’ gibi adlarla anılan Mehmet Akif İnan, Dil ve Edebiyat dergisinin Ocak sayısında usta kalemlerce anılıyor.

Edebiyat tarihçisi Ahmet Kabaklı’nın ‘İslami Şiir Akımı’ içinde değerlendirdiği Mehmet Akif İnan hakkında Atasoy Müftüoğlu ve Mehmet Atilla Maraş’ın yazılarının yer aldığı Dil ve Edebiyat dergisinin Ocak sayısı çıktı.

Atasoy Müftüoğlu, Vakarlı ve Heybetli Bir Kişilik: Mehmet Akif İnan başlıklı yazısında, İnan’ı; “düşünce ve kültür hayatımızın nostaljik bir çerçeve içerisinde varlığını sürdürdüğü bir dönemde Diriliş, Edebiyat ve Mavera dergileri çerçevesinde toplanan edebiyat, sanat ve düşünce adamları arasında yer alarak yeni bir açılım, bu açılım imkanı ile de ufkumuzu özgürleştiren yeni bir başlangıç noktası oluşturduğuna dikkat çekiyor. Müftüoğlu, İnan’ı şöyle ifade ediyor:

“M. Akif İnan; sözünü ettiğim bu çevrede müstesna bir yeri olan, sanat ile hayatı birleştiren, sanatın ve edebiyatın belirleyici rolünün farkında olan, entelektüel çabanın gereğine ve önemine inanan, böyle bir çabayı ve sorumluluğu aktif olarak benimseyen, İslam uygarlığının ve kültürünün sesini, soluğunu, umudunu tutkuyla temsil çabası içerisinde olan; ne istediğini bilen, nerede durduğunu, durması gerektiğini bilip sorgulayan; vakur ve heybetli bir duruş, sorumlu bir kimlik sahibi; edebiyat ve sanatı bir eylem biçimi olarak algılayan; bilgece bir tavrın, tarzın ve ilişkinin temsilcisiydi.”

Mehmet Atilla Maraş ise “M. Akif İnan’ın şiiri, bir yandan geleneksel, bir yandan çağdaş bir şiirdir” tespitinde bulunuyor ve İnan’ın şiirinde eski şiirimizin izlerini arıyor. Maraş, özellikle İnan’ın yetiştiği ortama dikkat çekiyor ve şöyle diyor: “17. yüzyılın en önemli divan şairi Yusuf Nabi de Urfalıdır. Nabi’den günümüze kadar geçen 300 yıllık süre zarfında divan şiiri, gazel ve kaside tarzında Urfa’da canlı bir şekilde yaşamaya devam etmiştir. İşte, M. Akif İnan’ın şiirini besleyen ana damar buradadır.” Mehmet Atilla Maraş, Akif İnan ile şahsi anılarına da yer verdiği yazısında bir de İnan’a ithaf ettiği bir şiire yer veriyor.

Dil ve Edebiyat dergisinde yer alan diğer yazılardan bazıları şöyle:

Hikmet Gazeli/ Zafer Acar (şiir)
Dilde İnsan/ Nevzat Bayhan 
Alkış Kargış / Yusuf Akçay
İki Kadim Dost Üstad Necip Fazıl ve
Osman Yüksel Serdengeçti / Hüseyin Yorulmaz
Hatıra’ttan Katreler/ Hikmet Özdemir
Bir Aşk Kahramanı/ Mustafa Oğuz (hikâye)

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2014, 23:50
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26