Dil ve Edebiyat dergisinin yeni sayısı raflarda

Dil ve Edebiyat dergisi 124. sayısı nisan ayı itibariyle raflardaki yerini aldı.

Dil ve Edebiyat dergisinin yeni sayısı raflarda

Derginin bu ayki kapak konusu Tanzimat, Meşrutiyet, Cumhuriyet dönemi Dil Tartışmaları oldu. Her ayın 15’inde internet üzerinden de erişime açılan Dil ve Edebiyat’ın içeriği yine oldukça zengin.

Üzeyir ilbak’ın “Hepimiz biriz, onlar biziz” başlıklı giriş yazısı ile okurunu karşılayan Dil ve Edebiyat, bu sayısında asırlardır süregelen dil tartışmalarına bakışını sunuyor ve tarafını belli ediyor. “Alfabe Değişikliği ve Yabancı Özel İsimlerin Yazılışına Dair” başlıklı bildiri ile dil üzerine düşünmeye zorluyor.

Modern şiire hizmet eden kalemlerden Zafer Acar, Hüseyin Kalyan, İlhan Kurt, Mehmet Baş, Nurettin Durman, Kadir Ünal, Kaan Elibol, Mahsum Oğrak, Sinem Azade, Umut Can Çoban, Yakup Kendigelen ve Murat Azak dergideki yerlerini alıyor.

Özgür Şahin, modern dünyanın “aceleci” tavrına “Acelecilik üzerine Bir Deneme: Modern Olmak ya da Olmamak” başlıklı denemesi ile kendi noktainazarından eleştiri getiriyor. Aykut Nasip Kelebek, önceki sayılarda ilkini kaleme aldığı Yönelişler Dergisi hakkındaki yazısının devamı olan “Yönelişler Dergisinin Şiir Anlayışı II” başlıklı makalesi ile okurla buluşuyor. Hayrettin Taylan, günümüz Macar edebiyatının nabzını tutmak için önemli kalemlerinden Sipos Katalin ile röportajıyla yerini alıyor.

Dil ve Edebiyat’ın önemli hikâyecilerinden Serpil Tuncer “Rüzgâra Karşı” başlıklı eseri ile, Berat Bıyıklı “Oblomov Ölmeyince” başlıklı hikâyeleriyle yerlerini alıyorlar.

Abdussamed Kaymaz, Kenıt İ. Balding (Kenneth E. Boulding)’in 20. Asrın Mânâsı başlıklı eserinden yola çıkarak aynı isimle kaleme aldığı makalesinde Yeni Sömürgecilik kavramını incelemiş, Sezanur Sezgin “Tarih Edebiyatın Nesi Olur?” adlı makalesi ile disiplinlerarası bir inceleme yapmış, Fahri Akmansoy ise “Ortaklık Kültürü ve Medeniyet İlişkisi”  isimli makalesiyle alanla ilgili kavramla ışık tutmuştur.

Son olarak güncel edebiyatın nabzını tutan Yayın Dünyası ile Dil ve Edebiyat dergisi artık okuru tarafından sayfalarının aralanmasını beklemektedir.

Yayın Tarihi: 04 Nisan 2019 Perşembe 22:00
banner25
YORUM EKLE

banner26